“The Power of Dog”, zhanri perëndimor po ngrihet në fron përsëri

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“The Power of Dog”, zhanri perëndimor po ngrihet në fron përsëri

Drama “The Power of the Dog” e Netflix, e përmbysi listën e sivjetshme të ceremonisë së ndarjes së çmimeve Oscar, duke u nominuar plot 12 herë, duke ia kaluar edhe “Dune”, film ky i cili mori plot 10 nominime.

Filmi nis kur Rose Gordon është bllokuar. E luajtur nga Kirsten Dunst, ajo po fshin një dysheme në gjysmë dritë kur shfaqet për herë të parë në “The Power of Dog”.

Është viti 1925 dhe e veja drejton një konvikt në një qytet me një sallon në Montana. Nga ana e tyre, personazhet Burbank, Phil dhe George, janë bllokuar në një shtëpi të zymtë ferme dhe shoqërinë e njëri-tjetrit.

Jane Campion, regjisorja, është gjithashtu e bllokuar – në rastin e saj në zhanrin e përgjumur të Western-it (një zhanër i fiksionit dhe filmit i vendosur kryesisht në gjysmën e dytë të shekullit të 19-të dhe në fillim të shekullit të 20-të në Shtetet e Bashkuara perëndimore, i cili mund të quhet “Perëndimi i Vjetër” ose “Perëndimi i Egër”.

Advertisement

Ose kështu mund të duket. Pasi George (Jesse Plemons) martohet me Rose, filmi tregon një histori fuqie dhe cenueshmërie, dhembje sekrete që ziejnë si zemërim dhe gjëra të patregueshme të shprehura pa fjalë. Gjatë rrugës, “The Power of Dog” – i cili është gati për 12 çmime të mëdha Oscar – demonstron gjenialitetin e formës perëndimore dhe lirinë për t’u gjetur në kufizimet artistike.

Vdekja e këtij zhanri është parashikuar nga kritikët për dekada. Të gjitha ato fotografi dhe shtigje vagonësh thuhet se janë shumë të ngathëta për audiencën e sotme, të cilët duan më shumë veprim dhe efekte më të çuditshme. Pamjet janë tepër të ekspozuara dhe politika e pandreqshme. Pjesë të shabllonit mund të gjurmohen në lloje të tjera filmash – tek policët dhe koprracët në filmat e gangsterëve ose kufijtë e eksploruar në fantashkencë.

Nuk ka vdekur kurrë, sepse është një zhanër fleksibël në mënyrë të pathyeshme. Drejtësia natyrore kundrejt llojit formal, përqafimi i familjes dhe joshja e gjerë e botës, duelet midis burrave dhe pashpirtshmëria ndaj grave, udhëtime të rrezikshme, frika me të cilat përballesh: këto tema perëndimore, të cilat të gjitha shfaqen në filmin e zonjës Campion, nuk do të jenë kurrë bajate.

Dhuna në këtë lloj zhanri mund të jetë fisnike ose e ashpër.

Advertisement

Mashkulloriteti mund të jetë i virtytshëm ose toksik; ligjvënës, i jashtëligjshëm dhe hakmarrës ose i drejtë. Amerika mund të jetë një ëndërr ose një makth racist. Revizionizmi është një nga traditat më krenare të zhanrit. Ai përfshin homoeroticizmin e “Brokeback Mountain” dhe heroizmin e shkollës së vjetër të John Wayne në “Stagecoach”.

“The Power of Dog” gjen thellësi të reja në motivet perëndimore – rreziqe të reja në peizazh dhe mbytje në shtëpi, dhe një afinitet të pakëndshëm midis zuzarit dhe të pafajshmit. Në romanin e vitit 1967 mbi të cilin bazohet, Thomas Savage shkruan se mbërritja e Rose në fermën e Burbank “mund të nënkuptojë fundin e botës, siç e dinte Phil”. Nën interpretimin e Benedict Cumberbatch, Phil vendos ta shkatërrojë atë, për këtë qëllim duke e ngacmuar dhe më pas duke u miqësuar me djalin e saj të guximshëm, por të çeliktë, Peter (Kodi Smit-McPhee).

Ashtu si dhuna, koha dhe kujtesa rikalibrohen. Në shumë filma perëndimorë të mëparshëm, ora shënon jo vetëm një përleshje me armë, por deri në shkatërrimin e Perëndimit, ndërsa hekurudhat dhe qeveria hyjnë brenda. Këtu Perëndimi i Vjetër nuk është thjesht e kaluara; është një legjendë, madje një gënjeshtër.

Në film, z. Cumberbatch ecën me një shtrëngim të tensionuar që sugjeron që Phil po imiton një kauboj po aq sa edhe aktori. Më në fund, historia rezulton të ketë qenë jo vetëm një mister i perëndimit, por edhe një vrasje, të dhënat e saj të shpërndara lehtë dhe komploti ishte i ngushtë. Vrasësi, e kuptoni, paralajmëroi krimin, por askush nuk e dëgjoi, siç shpesh njerëzit nuk e dëgjojnë.

Advertisement

Për këta personazhe, si për shumicën e njerëzve në jetën reale, çlirimi nuk qëndron në ikjen, por në shfrytëzimin maksimal të rrethanave shtrënguese. Po kështu, një formë në dukje kufizuese – autoportreti, le të themi, ose soneti, ose perëndimi – mund të jetë një shans për një artist që të mbajë një qëndrim personal. Çdo largim në pamje dhe ndjesi mund të jetë një pohim i pavarësisë. Kontrasti me kanunin dyfishon efektet.

Zonja Campion ngrihet në të triumfalisht. Filmi i saj mund të fitojë një çmim në Oscar në ceremoninë e 27 marsit. Pastaj, çmimet, si jeta, nuk janë gjithmonë të drejta.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy