Ngrica, erëra të forta dhe stuhi dëbore, të paktën 28 viktima në SHBA, të vdekur edhe në Japoni

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Ngrica, erëra të forta dhe stuhi dëbore, të paktën 28 viktima në SHBA, të vdekur edhe në Japoni

Bilanci i viktimave nga moti I keq ne Shtetet e Bashkuara të Amerikës eshte renduar .

 

Numri I viktimave ka arritur ne 22. Shumica e vdekjeve kane ndodhur në rrugë për shkak të ngricave si dhe rrëzimit të pemëve si pasojë e erërave të forta.

 

Advertisement

Gati 2 milionë amerikanë kanë mbetur pa energji elektrike, ndërsa si pasojë e borës së madhe dhe erërave që arritën deri në 70 kilometra në orë mbi 2700 fluturime u anuluan.

 

Temperaturat do të vijojnë që të mbeten të ulëta deri në -20 gradë Celsius në Xhorxhia, Karolinën e Jugut si dhe në shtetet jugore Teksas dhe Florida.

 

Advertisement

Ndërsa në perëndim, ato kanë arritur deri  në  -45 gradë Celsius.

 

Me një situatë të pazakontë të të ftohtit po përballet edhe Japonia teksa reshjet e dendura të dëborës në zonat veriore dhe  perëndimore kanë shkaktuar 14 viktima, ndërsa 87 persona janë lënduar.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy