Nis aplikimi i dozës së tretë të vaksinës ndaj Covid-19 në Itali

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Nis aplikimi i dozës së tretë të vaksinës ndaj Covid-19 në Itali

Italia të shtunën filloi administrimin e dozave përforcuese të vaksinave ndaj COVID-19 për njerëzit mbi moshën 60 vjeç, një ditë pasi procedura u autorizua nga Ministria e Shëndetësisë.

Në njoftimin e Ministrisë thuhet se ky vendim është mbështetur në dritën e rezolutave më të fundit të EMA-s.

Administrimi i dozës së tretë të vaksinës anti COVID-19 do të bëhet gjithmonë pas të paktën gjashtë muajsh nga përfundimi i ciklit të vaksinimit parësor.

Advertisement

Vendimi vjen ndërsa ka ende 8,4 milionë italianë që nuk kanë marrë as dozën e parë të vaksinës kundër COVID-19 (15,54 për qind e popullsisë) dhe në grupmoshën më kritike të 15-vjeçarëve mbeten pothuajse tre milionë (saktësisht 2 987 859) të paimunizuar.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy