Nis puna për heqjen e mbeturinave nga ura e shembur në SHBA, 4 persona ende të zhdukur

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Nis puna për heqjen e mbeturinave nga ura e shembur në SHBA, 4 persona ende të zhdukur

Vinçat mbërritën ditën e sotme në Baltimore, në SHBA-në lindore dhe filluan punën për të hequr mbeturinat e urës që u shemb pasi një anije mallrash u përplas me të.

Autoritetet paralajmëruan se do të duhet shumë kohë që ura të rihapet.

Guvernatori i Maryland, Wes Moore u tha gazetarëve mbrëmë se “vinçi më i madh në Bregun Lindor do të sillet në Portin e Baltimores për të na ndihmuar”.

“Para se të fillojmë të ngremë (copa), duhet të gjejmë një mënyrë për të prerë urën në copa të një madhësie që mund të ngrihen nga uji me ndihmën e një vinçi,” shpjegoi zëvendësadmirali i portit Shannon Gilreath.

Advertisement

Trupat e dy prej gjashtë punëtorëve të zhdukur u gjetën të mërkurën.

Operacionet për gjetjen e trupave të katër të tjerëve janë pezulluar sepse autoritetet e kanë konsideruar shumë të rrezikshme dërgimin e zhytësve në vendin e tragjedisë.

“Uji është aq i errët dhe mbeturinat aq të dendura sa që në shumicën e rasteve zhytësit nuk mund të shohin më shumë se 30 deri në 60 centimetra larg”, shpjegoi Moore.

60 milionë dollarë

Advertisement

Të katër burrat, të gjithë emigrantë nga Amerika Latine, besohet se janë vrarë kur Dali, një anije mallrash 300 metra e gjatë dhe 48 metra e gjerë, u përplas në një nga kalatat e urës për shkak të një dështimi mekanik.

Gjithsej tetë punëtorë ndodheshin në urë në momentin e aksidentit duke kryer punimet e ndërtimit të rrugës. Dy prej tyre u shpëtuan menjëherë pas shembjes.

Banorët e zonës morën pjesë në një shërbim përkujtimor në një park aty pranë dje në mëngjes, raportuan mediat lokale, ndërsa zyra e kryetarit të bashkisë së Baltimores nisi një mbledhje fondesh për të mbështetur familjet e tyre.

Kur bëhet fjalë për restaurimin e urës, guvernatori i Maryland paralajmëroi se ka “një rrugë të gjatë për të bërë”. Shteti i ka kërkuar qeverisë federale 60 milionë dollarë dhe Departamenti Amerikan i Transportit ka njoftuar “lëshimin e menjëhershëm” të shumës.

Advertisement

“Askush nuk do t’i harrojë kurrë imazhet tronditëse të një anijeje kontejnerësh që përplaset në urën Francis Scott Key, duke shkaktuar shembjen e saj dhe duke vrarë në mënyrë tragjike gjashtë njerëz,” tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

Pas ngjarjes tragjike, presidenti Joe Biden u zotua se qeveria federale do të mbulonte koston e plotë të restaurimit të urës.

Për shkak të aksidentit, porti i Baltimores, i nënti më i madhi në SHBA për sa i përket aktivitetit, ka pezulluar funksionimin e tij.

 

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy