Sulmi në Moskë, thuajse 100 persona janë ende të zhdukur, mes viktimave edhe fëmijë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Sulmi në Moskë, thuajse 100 persona janë ende të zhdukur, mes viktimave edhe fëmijë

Hetuesit rusë njoftuan sot se kanë marrë 143 raportime për persona të zhdukur që nga sulmi i së premtes së kaluar në Moskë.

Komisioni Hetimor në një deklaratë thotë se deri më tani janë identifikuar 84 trupa, mes të cilëve edhe pesë fëmijë nga mosha 9 deri në 16 vjeç. Ai tregon se janë duke u bërë analiza për të përcaktuar identitetin e viktimave të mbetura.

Ndërkohë, një gazetë ruse raportoi se të paktën 95 persona mbeten të zhdukur pas sulmit të javës së kaluar pranë Moskës.

Numri zyrtar nga sulmi në Bashkinë e Crocus tani është 140 të vdekur dhe 182 të plagosur. Por media Baza, e cila ka kontakte të mira me shërbimet ruse të sigurisë dhe zbatimit të ligjit, shkruan se 95 persona të tjerë figurojnë në listat e përpiluara nga shërbimet e urgjencës bazuar në thirrjet e qytetarëve për të afërmit e zhdukur.

Advertisement

“Këto lista përfshijnë persona, të afërmit e të cilëve nuk kanë mundur të kontaktojnë pas sulmit terrorist, por që nuk janë në listën e të vdekurve apo të plagosurve”, shkruan Baza. “Disa nga këta persona kanë vdekur, por ende nuk janë identifikuar”.

Hetuesit rusë thanë se sulmi u krye nga katër persona të armatosur që përdorën pushkë sulmi kallashnikov. Në vendngjarje u gjetën më shumë se 500 gëzhoja. /vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy