Pamje mahnitëse vijnë nga Azia, shikoni eklipsin e rrallë diellor (FOTO)

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pamje të mrekullueshme na vijnë nga Kina, ku një eklips i rrallë diellor ka ndodhur në pjesën e Azisë së Jugut, Kinës Jugore dhe Tajvanit.

Fotografët kanë fotografuar eklipsin unazor – i njohur gjithashtu si një unazë zjarri – ku Hëna kalon midis Tokës dhe Diellit.

Ky eklips përkoi me solsticën e verës – dita më e gjatë e hemisferës veriore të vitit.

Advertisement

Ky eklip ndodh çdo vit dhe shihet vetën në disa vende të planetit tonë. Zgjati vetëm 90 sekonda në pikën e saj të kohëzgjatjes maksimale.

Sipas astronomëve, shikimi i eklipsit është ekuivalent i kalimit nga një llambë 500W në një llambë 30W.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy