Pas dy muajsh, Portugalia rihap muzetë, baret dhe shkollat e mesme

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pothuajse pas dy muajsh, Portugalia ka hapur këtë të hënë muzetë, baret dhe disa shkolla të mesme.

Sidoqoftë, masat lehtësuese përfshijnë disa kushte: vetëm një maksimum prej katër personash do të jenë në gjendje të ulen së bashku në tryezat e ambienteve të jashtme të lokaleve, ndërsa muzetë do të lejohen të ndryshojë orarët e tyre të hapjes.

Nga ana tjetër, palestrat dhe qendrat sportive mbeten të ndaluara. Qeveria ka në plan të rihapë universitetet dhe sallat e koncerteve në fund të këtij muaji. Ndërkoë, restorantet do të duhet të presin deri në maj. Kujtojmë se shkollat fillore u rihapën më 15 mars.

Të dielën, Lisbona njoftoi shtyrjen e kufizimeve të kalimit kufitar për turistët deri në 15 prill, një masë që ishte vendosur në fund të janarit. Masa nuk zbatohet për transportin e mallrave, punonjësit e kufirit dhe shërbimet e urgjencës.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy