Për momentin, Uashingtoni nuk do të dërgojë në Ukrainë avionë F-16

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Për momentin, Uashingtoni nuk do të dërgojë në Ukrainë avionë F-16

Shtetet e Bashkuara po refuzojnë, të paktën për momentin, që të dërgojnë në Ukrainë avionë luftarakë të tipit F-16. Disa ligjvënës amerikanë po përpiqen ta bindin Shtëpinë e Bardhë që të ndryshojë qëndrimin.

 

Ushtarët ukrainas përdorën gjatë fundjavës raketat e tipit Grad të periudhës sovjetike në përpjekjet për të rimarrë territoret e pushtuara nga ushtria ruse në Kharkiv.

 

Advertisement

Ndërsa Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy përshpëndeti raundin e ri të sanksioneve, të shpallur të shtunën nga Bashkimi Evropian kundër Moskës, ai gjithashtu bëri thirrje për më shumë mbështetje ndërkombëtare.

 

“Ne jemi në gjendje t’i japim fund agresionit rus këtë vit”.

 

Advertisement

Mundësia që ukrainasit të forcojnë sistemet e tyre të mbrojtjes me avionë amerikanë të tipit F-16 dhe artileri me rreze të gjatë, aktualisht nuk po shqyrtohet, tha këshilltari i sigurisë kombëtare të Shteteve të Bashkuara, Jake Sullivan, në programin “This Week” të rrjetit televiziv ABC.

 

“Në këtë fazë, elementi kritik është aftësia e manovrimit në tokë. Çka nënkupton tanke, mjete të blinduara transporti, automjete luftarake për këmbësorinë. Pyetja për avionët F-16 është për më vonë”.

 

Advertisement

Por disa ligjvënës synojnë të bëjnë më shumë tani, tha për rrjetin ABC republikani i Dhomën e Përfaqësuesve Michael McCaul.

 

“Mund t’u japim përparësi sistemeve të armatimeve në buxhetin për programe të caktuara dhe synojmë ta bëjmë këtë. Besoj se me trysni të mjaftueshme nga të dy palët në Kongres mund të sigurojmë ato që ka nevojë Ukraina për të fituar luftën”.

 

Advertisement

Por Shtetet e Bashkuara nuk mund të veprojnë të vetme. Administrata e Presidentit Biden do të ketë nevojë që vendet aleate të rrisin kontributet e tyre, tha Senatori republikan Dan Sullivan në programin “Meet the Press” të rrjetit NBC.

 

Ata janë angazhuar që të shpenzojnë për mbrojtjen të paktën 2% të prodhimit të brendshëm neto, që duhet të jetë shifra fillestare. Shumica dërrmuese e vendeve të NATO-s nuk e bëjnë këtë”.

 

Advertisement

Në sferën diplomatike, Presidenti francez Emmanuel Macron njoftoi se do të vizitojë Kinën në prill, për të diskutuar mbi përpjekjet e Pekinit për ndërmjetësimin e paqes.

 

Shtetet e Bashkuara duan gjithashtu që të mbajnë të hapura linjat e komunikimit, tha këshilltari i sigurisë kombëtare Jake Sullivan në rrjetin NBC. Por nuk janë planifikuar bisedime mes Presidentit Joe Biden dhe homologut kinez Xi Jinping.

 

Advertisement

“Për momentin asgjë nuk është planifikuar, megjithëse parashikoj që të dy udhëheqësit do të bisedojnë në një moment jo shumë të largët”.

 

Ai theksoi nevojën e mbajtjes hapur të kanaleve të komunikimit ushtarak me Kinën për të shmangur përshkallëzimin, aksidentet dhe surprizat e mundshme./voa

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy