Protesta kundër ligjit të Policisë/ Tubuesit në Britani përleshen me forcat e rendit

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mijëra protestues mbushën rrugët e qytetit Bristol në Anglinë jugperëndimore, për të kundërshtuar një projekt-ligj të ri të qëverisë që i jep policisë me shume kompetenca për të kufizuar tubimet.

Protesta u përshkallëzua në dhunë pasi autoritetet u përpoqën të shpërndanin turmen, me argumengin se ishte shkelur ligji kundër masave anticovid që nuk lejon grumbullimet.

Advertisement

Demonstruesit u kundërpërgjigjen duke  hedhur sende të forta ndaj policisë, si shishe qelqi dhe gure. Të paktën 10 persona u arrestuan.

Ndërkohë Kryeministri britanik  Boris Johnson dënoi dhunën duke thene se policia reagoi në mënyrën e duhur.

Advertisement

“Natën e kaluar pashë sulme të turpshme kundër oficerëve të policisë në Bristol,Oficerët tanë nuk duhet të përballen me tulla, shishe dhe fishekzjarrë duke u hedhur atyre nga një turmë që synon dhunë dhe duke shkaktuar dëme në pronë. Policia dhe qyteti kanë mbështetjen time të plotë.”

Projekt-ligji i ri i policisë do t’i japë forcave të rendit kompetenca të reja për të vendosur kufij kohohë si dhe sjelljes së turmave në rrugë

Advertisement

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy