Pse një luftë Izrael-Hezbollah do të ishte shumë më e rrezikshme sot

Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Ne mund ta zhysim Libanin plotësisht në errësirë ​​dhe të shkatërrojmë fuqinë e Hezbollahut brenda pak ditësh,”  deklaroi të martën ish-anëtari i kabinetit të luftës izraelite Benny Gantz  në një konferencë në Universitetin Reichman në Herzliya, Izrael.

Ky ishte vetëm kërcënimi i fundit nga një figurë e shquar publike izraelite kundër Libanit dhe Hezbollahut teksa tensionet po rriten.

Nuk do të jetë e vështirë për Izraelin të zhysë Libanin në errësirë. Rrjeti energjetik i vendit, tashmë i gjymtuar nga dekada keqmenaxhim dhe kolaps ekonomik, mezi funksionon ashtu siç është. Disa sulme ajrore të drejtuara mirë do ta shkatërrojnë atë lehtësisht.

Edhe Hezbollahu ka kohë që po përgatitet për luftë.

Advertisement

Arsenali i saj përfshin, sipas vlerësimeve izraelite, të paktën 150,000 raketa. Izraeli vlerëson se grupi ka qëlluar tashmë 5,000 që nga tetori, që do të thotë, pjesa më e madhe e arsenalit të tij mbetet e paprekur.

CNN ka raportuar se zyrtarët izraelitë janë befasuar nga sofistikimi i sulmeve të grupit militant.

Grupi ka kryer sulme të sakta sistematike në grupin e postave të vëzhgimit të Izraelit përgjatë kufirit, ka rrëzuar dronët e linjës izraelite dhe ka goditur bateritë e Kupolës së Hekurt të Izraelit si dhe mbrojtjen kundër dronëve.

Ndoshta surpriza më e madhe për Izraelin, megjithatë, ishin nëntë minuta filmime me dron të publikuara në internet nga Hezbollah për infrastrukturën civile dhe ushtarake shumë të ndjeshme në dhe rreth qytetit verior të Haifës.

Advertisement

Shumë të trajnuar dhe të disiplinuar

Përveç armatimit të tij, Hezbollahu ndoshta mund të nxjerrë nga 40,000 deri në 50,000 luftëtarë.

Nasrallah tha së fundmi se mund të ishin më shumë se 100,000. Shumë prej tyre fituan përvojë luftarake duke luftuar përkrah forcave të regjimit në luftën civile në Siri.

Si një forcë luftarake, Hezbollahu është shumë i trajnuar dhe i disiplinuar, ndryshe nga shumë grupe të tjera guerile.

Advertisement

Ndryshe nga Gaza, Libani nuk është i rrethuar nga fqinjët armiqësorë. Ajo ka thellësi strategjike, me regjime miqësore në Siri dhe Irak, duke lejuar hyrje të drejtpërdrejtë në Iran.

Gjatë viteve, Izraeli ka goditur rregullisht objektiva në Siri, të cilat besohej se ishin përfshirë në transferimin e armëve për Hezbollahun, por të gjitha indikacionet tregojnë se ato sulme kanë qenë vetëm pjesërisht të suksesshme.

Në rast lufte në shkallë të plotë, të dyja palët do të jenë në gjendje t’i shkaktojnë dhimbje të konsiderueshme tjetrës.

Zjarri dhe gjaku

Advertisement

Në fillim të këtij viti, Universitet Reichman, ku foli Gantz, publikoi një raport të titulluar ” Zjarri dhe gjaku: Realiteti rrëqethës me të cilin përballet Izraeli në një luftë me Hezbollahun”.

Ai parashtroi një skenar të zymtë në të cilin grupi aleat i Iranit do të gjuante 2,500 deri në 3,000 raketa në ditë për javë të tëra duke synuar vendet ushtarake izraelite si dhe qytetet me popullsi të dendur në qendër të vendit.

Në të gjithë luftën 34-ditore të vitit 2006, Hezbollahu vlerësohet të ketë lëshuar rreth 4000 raketa, mesatarisht 117 në ditë.

Mund të mos jetë një shkatërrim i garantuar reciprokisht, por do t’i shkaktohen mjaftueshëm shkatërrime Izraelit dhe Libanit për ta bërë të kushtueshme për të dy.

Advertisement

Në orën 6 të mëngjesit të 13 korrikut 2006, më pak se 24 orë pas fillimit të luftës, avionët luftarakë izraelitë bombarduan dhe rrëzuan Aeroportin Ndërkombëtar Rafic Hariri të Bejrutit.

Pritet gjerësisht që nëse lufta shpërthen tani, aeroporti do të jetë një nga objektivat e Izraelit. Por ndryshe nga viti 2006, në vitin 2024 Hezbollahu mund të jetë në gjendje të godasë Aeroportin Ndërkombëtar Ben Gurion të Tel Avivit.

Në vitin 2006, Haifa, qyteti i tretë më i madh i Izraelit, ishte në rrezen e raketave të Hezbollahut. Këtë herë ato raketa pritet të arrijnë shumë më thellë në Izrael.

Ndryshimi i ekuilibrit strategjik

Advertisement

Duke parë anembanë Lindjes së Mesme, ekuilibri strategjik që për kaq shumë kohë favorizoi Izraelin po ndryshon.

Armiqtë e saj nuk janë më regjime të korruptuara dhe të paaftë arabe, por më tepër një sërë aktorësh joshtetërorë, nga Hezbollahu te Hamasi te Xhihadi Islamik, te Huthi, te milicitë në Irak dhe Siri, përveç vetë Iranit.

Dhe për shkak të mbështetjes së SHBA-së për Izraelin, të gjithë këta lojtarë kanë vënë në pikëpyetje interesat e SHBA-së dhe të Perëndimit në Lindjen e Mesme.

CNN raportoi më herët se Uashingtoni e ka siguruar Izraelin për mbështetjen e tij në rast të një lufte në shkallë të plotë me Hezbollahun.

Advertisement

Houthis në Jemen, dikur mishërimi i një milicie fisnore të zhveshur, tani, me ndihmën e Iranit, po gjuan raketa balistike drejt Izraelit.

Houthis vazhdojnë të synojnë transportin detar në Detin e Kuq, pavarësisht pranisë së një armade të udhëhequr nga SHBA në brigjet e saj.

Kohët e fundit Qais Al-Khazali, udhëheqësi i milicisë së fuqishme irakiane të mbështetur nga Irani, Asa’ib Ahl Al-Haq, paralajmëroi se nëse SHBA-të mbështesin një sulm izraelit në Liban “atëherë Amerika duhet ta dijë se do të vendosë të gjitha interesat e saj në rajon, veçanërisht në Irak, në rrezik dhe do të kthehet një objektiv.”/vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy