Putin: Nuk kemi plan të sulmojmë NATO-n, por do t’i rrëzojmë avionët që dërgojnë në Ukrainë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Putin: Nuk kemi plan të sulmojmë NATO-n, por do t’i rrëzojmë avionët që dërgojnë në Ukrainë

Rusia nuk ka plane për asnjë vend të NATO-s dhe nuk do të sulmojë Poloninë, shtetet baltike apo Republikën Çeke, por nëse Perëndimi furnizon Ukrainën me avionë luftarakë F-16, atëherë ata do të rrëzohen nga forcat ruse, tha Presidenti Vladimir Putin duke iu drejtuar pilotëve të Forca Ajrore Ruse.

Presidenti rus e bëri të qartë se aleanca ushtarake e udhëhequr nga SHBA ishte zgjeruar drejt lindjes në Rusi që nga rënia e Bashkimit Sovjetik në 1991, por se Moska nuk kishte plane për të sulmuar një shtet të NATO-s.

“Ideja se ne do të sulmojmë një vend tjetër – Polonia, shtetet baltike dhe çekët gjithashtu kanë frikë – është absurditet i plotë. Ato janë vetëm fjalë”, tha Putin.

Kremlini, i cili akuzon SHBA-në për luftë kundër Rusisë duke mbështetur Ukrainën me para, armë dhe inteligjencë, thotë se marrëdhëniet me Uashingtonin ndoshta nuk kanë qenë kurrë më keq. I pyetur për avionët F-16 që Perëndimi ka premtuar t’i dërgojë në Ukrainë, Putin tha se avionë të tillë nuk do ta ndryshonin situatën në fushën e betejës, tha Putin.

Advertisement

“Dhe ne do të shkatërrojmë avionin ashtu siç shkatërrojmë tanket, automjetet e blinduara dhe pajisjet e tjera sot, duke përfshirë lëshuesit e shumëfishtë të raketave”, tha Putin. /vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy