Putin tha se nuk ka plan të pushtojë Poloninë, reagon Varshava: Nuk është për t’u besuar

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Putin tha se nuk ka plan të pushtojë Poloninë, reagon Varshava: Nuk është për t’u besuar

Deputetët polakë kanë hedhur dyshime ndaj presidentit rus Vladimir Putin që përjashtoi një pushtim të anëtarëve të NATO-s, Polonisë dhe Letonisë, gjatë një interviste me Tucker Carlson.

Kryetari i parlamentit polak Zymon Holownia tha sot se nuk duhen besuar deklaratat qetësuese të Putinit, pasi udhëheqësi i Kremlinit i tha Carlsonit se do të dërgonte trupa ruse në Poloni nëse Varshava sulmonte Rusinë.

Holovnia e quajti Carlson një “idiot të dobishëm” për propagandën ruse, sipas kanalit të lajmeve TVN24.

“Ai ia dha mikrofonin një gënjeshtari, një vrasësi dhe një terroristi ndërkombëtar”, shtoi ai, duke iu referuar intervistës që u transmetua në SHBA të enjten mbrëma.

Advertisement

Carlson e mbajti intervistën me Putinin në Moskë të enjten. Intervista 127-minutëshe u postua në faqen e internetit të Carlson dhe Twitter. Putin tha se një pushtim rus i Polonisë dhe Letonisë ishte “absolutisht jashtë diskutimit” me një përjashtim, përkatësisht një pushtim të mëparshëm të Rusisë.

“Ne nuk kemi asnjë interes në Poloni, Letoni apo dikë tjetër. Pse duhet ta bëjmë këtë? Ne thjesht nuk kemi asnjë interes”, tha Putin.

Por udhëheqësi rus kishte bërë deklarata të ngjashme përpara se të fillonte një pushtim të plotë të Ukrainës në shkurt 2022. Me luftën në Ukrainë, Putini është bërë një kërcënim vdekjeprurës për Poloninë, Evropën dhe lirinë, tha Holovnia.

“Ne duhet ta ndalojmë këtë rrezik me çdo kusht. Ushtria polake po përgatitet për skenarë të ndryshëm”, tha ministri i Mbrojtjes dhe zëvendëskryeministri Wladysław Kosińak-Kamis.

Advertisement

“Asgjë nuk do të kufizojë vigjilencën tonë dhe deklarata të tilla sigurisht që nuk do ta bëjnë, sepse ato nuk janë të besueshme”, tha ai, duke iu referuar intervistës së Putinit. /vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy