Raketat që ranë në Poloni “u hodhën nga Ukraina”

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Agjencia e lajmeve Associated Press citoi tre zyrtarë amerikanë të kenë thënë se një vlerësim paraprak, sugjeron se raketat që goditën Poloninë të martën, u hodhën nga forcat ukrainase, që po luftojnë kundër forcave pushtuese ruse.

Zyrtarët folën në kushte anonimiteti, pasi thanë se nuk janë të autorizuar për të diskutuar publikisht për këtë çështje.

Advertisement

REL nuk e verifikoi në mënyrë të pavarur këtë informacion.

Advertisement

Raketat që ranë në fshatin Përzedvodov të Polonisë, pranë kufirit me Ukrainën, lanë të vrarë dy persona.

Advertisement

Presidenti amerikan, Joe Biden, tha më herët se nuk ka gjasa që këto raketa të jenë hedhur nga Rusia, por shtoi se hetimet janë duke vazhduar.

Ngjarja shkaktoi reagime të shumta, duke qenë se Polonia është vend anëtar i NATO-s.

Advertisement

NATO-ja paralajmëroi për të mërkurën një takim urgjent.

Advertisement

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se raketat që ranë në Poloni, u hodhën nga Rusia. Megjithatë, ai nuk solli ndonjë provë që do t’i mbështeste këto pretendime.

Advertisement

Ministria ruse e Mbrojtjes e mohoi çdo përgjegjësi.

Vetë Polonia, në anën tjetër, rriti gatishmërinë e disa forcave ushtarake.

Advertisement

Autoritetet e këtij vendi bënë thirrje për qetësi dhe thanë se nuk mund të përcaktojnë ende se prej nga u hodhën raketat. REL/

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy