Rrëzohet avioni pranë Moskës, vdes kreu i mercenarëve “Wagner”, Yevgeny Prigozhin

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Rrëzohet avioni pranë Moskës, vdes kreu i mercenarëve “Wagner”, Yevgeny Prigozhin

Shefi i Wagner, Yevgeny Prigozhin, besohet se ishte ne bordin e nje avioni qe u rrezua pasditen e kesaj te merkure ne periferi te Moskes.

 

Dhjetë persona mendohet se kane vdekur nga rrezimi i avionit privat në veri të kryeqytetit rus, konkretisht ne rajonin Tver.

 

Advertisement

Mediat ndërkombëtare raportojnë se në mesin e pasagjerëve besohet të jetë edhe shefi i Ëagner, Yevgeny Prigozhin.

 

Shtatë pasagjerë dhe tre anëtarë të ekuipazhit ishin në bordin e avionit Embraer, i cili po udhëtonte nga Moska në Shën Petersburg, njoftoi agjencia e lajmeve TASS.

 

Advertisement

Ky i fundit drejtonte grupin e madh te mercenareve “Vagner” te cilet kane qene te perfshire ne luften e Rusise kunder Ukraines.

 

Mirepo pak muaj me pare mercenaret u rebeluan duke krijuar kaos me Moske.

 

Advertisement

Vetem negociimi i presidentit bjellorus beri qe Prigozhin te terhiqej bashke me mercenaret e tij duke u larguar pikerisht ne Bjellorusi.

 

Pavaresisht se ne publik Putin e amnistoi Prigozhinin, mediat dhe analistet nderkombetare nenvizuan se kreu i Kremlinit nuk e kishte falur kurre rebelimin e madh te Prigozhin ne zemer te Rusise,.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy