Rritet presioni mbi Sunak, kalimet e emigrantëve në Mbretërinë e Bashkuar shënuan rekord të ri

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Rritet presioni mbi Sunak, kalimet e emigrantëve në Mbretërinë e Bashkuar shënuan rekord të ri

Më shumë se 4,600 azilkërkues kanë mbërritur në Britani me varka të vogla deri më tani në vitin 2024, një total rekord për tre muajt e parë të vitit dhe duke i dhënë kryeministrit Rishi Sunak një “goditje” të re politike.

Të dhënat e përkohshme nga Ministria e Brendshme treguan të mërkurën (27 mars) se 4,644 njerëz kishin kaluar Kanalin me varka të vogla deri më 26 mars të këtij viti.

Vitin e kaluar deri në mars kishin kaluar 3,770 persona.

Sunak shpreson se skema e tij kryesore për të dëbuar ata që mbërrijnë në Britani pa leje në Ruanda do t’i pengojë njerëzit të bëjnë kalimet e rrezikshme në Kanal.

Advertisement

Legjislacioni që synon ta vërë në jetë atë plan dhe të funksionojë pas një sërë pengesash ligjore do të kthehet në parlament muajin e ardhshëm.

“Ne vazhdojmë të punojmë ngushtë me policinë franceze, e cila po përballet me dhunë dhe përçarje në rritje në plazhet e tyre, ndërsa ata punojnë pa u lodhur për të parandaluar këto udhëtime të rrezikshme, të paligjshme dhe të panevojshme”, tha një zëdhënës i Home Office javën e kaluar.

Shifrat e përgjithshme vjetore ranë 36% vitin e kaluar nga rekordi total i vitit 2022, gjë që bëri që Sunak të pretendonte se qeveria kishte filluar të kishte sukses në “ndalimin e anijeve”, një nga prioritetet e tij kryesore përpara zgjedhjeve që priten më vonë këtë vit.

Por rritja e fundit do të shtojë presionin mbi Sunak, konservatorët e të cilit janë shumë prapa Partisë Laburiste të opozitës në sondazhet. Emigracioni është një nga shqetësimet kreysore për votuesit.

Advertisement

“Pavarësisht të gjitha provave për të kundërtën, Rishi Sunak vazhdon t’i thotë popullit britanik se numri i anijeve të vogla që mbërrijnë po ulet dhe premtimi i tij për të ndaluar varkat është në rrugën e duhur,” tha Stephen Kinnock, zëdhënësi i emigracionit të Laburistëve./vizionplus.tv 

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy