“Rusia ka humbur 165 mijë ushtarë në Ukrainë”

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“Rusia ka humbur 165 mijë ushtarë në Ukrainë”

Rusia ka humbur 165,610 ushtarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit të saj, tha Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Kievit.

 

Në 24 orët e fundit viktimat kanë qenë 700. Rusia ka humbur gjithashtu 3,537 tanke, 6,869 mjete luftarake të blinduara, 5,416 automjete dhe tanke karburanti, 2,577 sisteme artilerie, 507 sisteme raketash të shumëfishta, 270 sisteme të mbrojtjes ajrore, 305 helikopterë, 29 helikopterë, 2160 drone dhe 18 varka. Ky është informacioni në fakt që japin autoritetet ukrainase.

 

Advertisement

Kievi zyrtar shton gjithashtu se Rusia synon të pushtojë një territor të ri në Ukrainë për të krijuar zona tampon për të mbrojtur zonat e pushtuara.

 

Kështu deklaroi komandanti i Forcave të Bashkuara të Forcave të Armatosura të Ukrainës Sergiy Naev, duke vënë në dukje se udhëheqja e Federatës Ruse “nuk heq dorë nga përpjekjet për të vendosur kontroll mbi të gjithë territorin e Ukrainës. Armiku vazhdon të kryejë operacione sulmuese në drejtime të veçanta me qëllimin për të kapur plotësisht rajonet Donetsk dhe Lugansk. Në të njëjtën kohë, në territore të tjera të pushtuara përkohësisht, veçanërisht në rajonet Kherson dhe Zaporizhzhia, po forcon linjat e mbrojtjes dhe po ndërton rigrupimin në kurriz të qytetarët e mobilizuar”.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy