Samiti i G7, Zelensky planifikon vizitë në Japoni

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Samiti i G7, Zelensky planifikon vizitë në Japoni

Presidenti Volodymyr Zelensky do të udhëtojë në Japoni për t’iu bashkuar samitit të G7. Lajmi është konfirmuar nga një zyrtar ukrainas duke iu përgjigjur interesave të mediave ndërkombëtare lidhur me këtë çështje.

 

“Gjëra shumë të rëndësishme do të vendosen atje dhe prandaj është prania e presidentit tonë që është absolutisht thelbësore për të mbrojtur interesat tona,” tha Oleksiy Danilov, sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes.

 

Advertisement

Vendet superfuqi të botës nisën takimin e tyre tre-ditorë në Japoni ditën e enjte, ndërsa në fokus të diskutimeve do të jetë lufta në Ukrainë.

 

Nuk dihet ende se si do të pritet vizita e Zelenskyt në samit, ndërsa Ukraina ka paraqitur një propozim prej 10 pikash për paqen.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy