Sërish trazira në burgun e Ekuadorit, vriten 68 të dënuar

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Sërish trazira në burgun e Ekuadorit, vriten 68 të dënuar

Të paktën 68 të burgosur janë vrarë në luftimet e reja në burgun e Ekuadorit, ku më shumë se njëqind të burgosur vdiqën në përleshjet midis bandave rivale në shtator.

Mediat ndërkombëtare raportojnë se trazirat në burgun Litoral në qytetin e Guayaquil thuhet se filluan të premten në mbrëmje.

Njësitë taktike të policisë që kanë hyrë në ndërtesat e burgut kanë gjetur armë, eksplozivë dhe armë të ftohta.

Afro 300 të burgosur kanë vdekur deri më tani këtë vit në burgjet e vendit. Dhuna e lidhur me bandat e shtatorit ishte më e keqja në historinë e Ekuadorit.

Advertisement

Në atë kohë, të burgosurit nga njëra anë e burgut sulmuan anëtarët e bandës rivale. Qindra oficerë dhe ushtarë të ushtrisë u vendosën për të rimarrë kontrollin e kompleksit.

Lufta vdekjeprurëse, ku disa të burgosurve iu prenë kokat, tërhoqi vëmendjen për ndikimin në rritje në Ekuador të bandave të krimit ndërkombëtar, si kartelet Sinaloa dhe Jalisco Neë Generation me bazë në Meksikë.

 

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy