Tensionet në Moldavi; protestuesit pro-rusë tentuan të futen në selinë e qeverisë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Tensionet në Moldavi; protestuesit pro-rusë  tentuan të futen në selinë e qeverisë

Qindra protestues nga partia pro-ruse Sor dolën në rrugë mbremjen e te martes në Kishinau, kryeqyteti i Moldavisë.

 

Ata kërkuan dorëheqjen e qeverisë së Presidentes Maia Sandu si dhe zgjedhje të parakohshme.

 

Advertisement

Një pjesë e protestuesve, shkruajnë mediat moldave, u përpoqën të depërtojnë në selinë e qeverisë: pasi u ndaluan nga policia, demonstruesit u drejtuan drejt bashkisë.

 

Disa prej tyre janë arrestuar.

 

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy