Tërmet i fortë në Itali, njerëzit dalin në rrugë nga paniku, mbyllen shkollat

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Tërmet i fortë në Itali, njerëzit dalin në rrugë nga paniku, mbyllen shkollat

Dy lekundje te forta te tokes tronditen mengjesin e sotem rajonin e Toskanes ne Itali.

 

Tërmetet, me magnitudë 4.6 dhe 5.1 ballë, e kishin epiqendren në komunën Marradi, prane Firences.

Ngjarja sizmike ka ndodhur në orën 05.10, sipas asaj që është zbuluar nga Instituti italian i gjeosizmikes. Tronditja u ndje dukshëm në Firence. Mbrojtja Civile bëri të ditur se nuk ka pasur dëme materiale apo te lenduar ne njerëz, por qindra persona kanë dalë në rrugë pas tërmetit.

Advertisement

Tërmeti u ndje në të gjithë Toskanën dhe rajonet fqinje, duke përfshirë Emilia-Romagna dhe Marche. 

 

Me të njëjtën epiqendër, sizmografët regjistruan një tjetër goditje me magnitudë 3.3 në orën 04:38 dhe më pas 8 goditje të tjera me magnitudë midis 2 dhe 3, përsëri në Apenine, në Marradi ose afër Tredozio (Forlì Cesena).

 

Advertisement

Pas tërmetit të fortë, kryebashkiaku i Marradit (Firence), Tommaso Triberti, vendosi mbylljen e shkollave si masë paraprake.

 

 Tërmeti  sqarohet më tej, “frikësoi popullsinë e Marradit që dolën në rrugë. Qendra operacionale komunale u aktivizua. Dhoma e Mbrojtjes Civile e qytetit Metropolitane të Firences, e cila po monitoron situatën, aktualisht nuk ka marrë raporte. të dëmtimit të pronës dhe njerëzve”. 

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy