Trump vazhdon marshimin drejt nominimit republikan, fiton në Michigan, Missouri dhe Idaho

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Trump vazhdon marshimin drejt nominimit republikan, fiton në Michigan, Missouri dhe Idaho

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka fituar zgjedhjet parlamentare në Michigan, Missouri dhe Idaho, duke vazhduar marshimin e tij drejt nominimit republikan.

Rivalja e fundit e zotit Trump, ish-ambasadorja e OKB-së, Nikki Haley, është ende në kërkim të fitores së saj të parë.

Me 75% të votave të numëruara të shtunën mbrëma, Trump kishte fituar 51 delegatë të Misurit.

Në Michigan, zoti Trump fitoi të 39 delegatët e caktuar, megjithëse raportet e mediave lokale thanë se shumë nga anëtarët bazë të partisë qëndruan larg tubimit për shkak të një lufte të gjatë mbi udhëheqjen e partisë.

Advertisement

Në Idaho, zoti Trump mori të 32 delegatët e shtetit.

Ngjarja tjetër në kalendarin republikan është e diela në Distriktin e Kolumbisë.

Dy ditë më vonë, 16 shtete do të mbajnë zgjedhjet paraprake në atë që do të jetë dita më e madhe e votimit këtë vit para zgjedhjeve të nëntorit.

Trump është kryesuesi i qartë, me fitore në Iowa, New Hampshire, Nevada, Ishujt e Virgjër të SHBA, Karolinën e Jugut dhe tani Misuri dhe Michigan./vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy