Turqia: Suedia dhe Finlanda jo në NATO, atje strehohen terroristë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Turqia: Suedia dhe Finlanda jo në NATO, atje strehohen terroristë

Turqia do të vendosë veton ndaj anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO.

Presidenti Recep Taip Erdoan ka bërë të ditur qëndrimin duke i konsideruar vendet nordike si strehë të shumë organizatave terroriste.

 

RECEP TAYIP ERDOGAN

Advertisement

PRESIDENT I TURQISE

 

“Ne po ndjekim zhvillimet në lidhje me Suedinë dhe Finlandën, por nuk kemi pikëpamje pozitive. Pranimi i Greqisë në NATO ishte një gabim. Si Turqi, ne nuk duam të përsëriten gabime të ngjashme. Për më tepër, vendet skandinave mbështesin organizatat terroriste. Nuk është e mundur që ne të jemi pro.”

 

Advertisement

Çdo vendim për zgjerimin e bllokut ushtarak, duhet të merret me marrëveshje unanime të anëtarëve të tij.

 

Ministrat e Jashtëm të NATO-s takohen këtë të shtunë në një darkë informate, ku do të jenë të pranishëm edhe homologët nga Finlanda dhe Suedia. Anëtarësimi i pritshëm i dy shteteve në bllokun ushtarak ka shtuar alarmin në Moskë, ndërsa ministria e Jashtme ruse kërcënon perëndimin se do të marrë hak.

 

Advertisement

Zëvendës-përfaqësuesi i Rusisë në Kombet e Bashkuara, Dmitry Polvansky, është shprehur se Suedia dhe Finlanda do të bëhen shënjestra të mundshme për Rusinë, nëse i bashkohen NATO-s.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy