Bëni Like Struga.info në Facebook


Ushtarët ukrainas rrethohen në Mariupol/ Moska: 1026 ushtarë janë dorëzuar

Pinterest LinkedIn Tumblr +

1026 ushtarë ukrainas u dorëzuan në Mariupol, duke përfshirë 162 oficerë dhe 47 ushtarë femra.

 

Deklarata u be nga Ministria ruse e Mbrojtjes e cituar nga TASS.

 

Advertisement

Sipas zëdhënësit të Ministrisë së Mbrojtjes Ruse, Major Igor Konashenkov, “1026 ushtarë ukrainas të Brigadës së 36-të Detare, pranë fabrikës së çelikut Ilyich” iu dorëzuan trupave ruse.

 

Sipas mediave vendase dhe atyre ndërkombëtare ushtria ruse po përpiqet të marrë nën kontroll fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol: kontrolli i kësaj fabrike çeliku është bërë një pikë qendrore në betejën për kontrollin e qytetit port, me sulme të ashpra në korridoret e ketij kompleksi të madh industrial i përdorur nga ushtarët ukrainas.

 Fabrika e çelikut Azovstal është një nga bazat kryesore operacionale për disa mijëra luftëtarë ukrainas që kanë mbetur në qytetin e rrethuar. Një pjesë e batalionit të ekstremit të djathtë Azov ka zgjedhur fabrikën e çelikut si bazë të saj.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy