VIDEO: Arratisja e bujshme e një koreanoveriori në Kinë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
VIDEO: Arratisja e bujshme e një koreanoveriori në Kinë

Autoritetet kineze po ofrojnë një shpërblim monetar për të ndihmuar kapjen e një të burgosuri të Koresë së Veriut i cili u arratis nga një burg në qytetin verilindor të Jilin të hënën, shkruan CNN.

Zhu Xianjian hyri ilegalisht në Kinë në vitin 2013, dhe tre vjet më vonë u dënua me 11 vjet burg për kalim ilegal të kufirit dhe vjedhje. Gjykata urdhëroi që ai të dëbohej në Korenë e Veriut pas lirimit nga burgu.

Zhu u arratis nga burgu rreth orës 6 pasdite, pasi u ngjit në një qilar pranë derës së përparme të burgut. Koreani i Veriut iku ndërsa të burgosurit e tjerë punonin në oborr.

Advertisement

Informacioni që do të ndihmojë policinë të kapë Zhu do të shpërblehet me 15,600 dollarë dhe nëse rezulton se informacioni çoi drejtpërdrejt në arrestimin e tij, shpërblimi do të rritet në 23,400 dollarë.

Shuma e çmimit është pesë herë më e lartë se të ardhurat vjetore të qytetarëve të Jilin dhe nëntë herë më e lartë se të ardhurat e qytetarëve të zonave rurale të krahinës me të njëjtin emër.

Një video e arratisjes së Zhu nga burgu u postua në mediat sociale, dhe gjithashtu u raportua nga media të shumta shtetërore kineze.

Pamjet tregojnë Zhu duke u ngjitur në depo, duke vrapuar mbi çati dhe duke përdorur diçka që i ngjan një litari për të evituar gardhin elektrik rreth mureve të burgut. Ai më pas u ngjit mbi një gardh tjetër metalik dhe u zhduk pas mureve të larta.

Advertisement

Një pamje tjetër e kapur nga kamerat e sigurisë tregon Zhu të rrokulliset në tokë pasi u hodh nga një gardh i lartë.

Pas arratisjes së Zhu, policia bllokoi hyrjet në fshatrat përreth dhe kontrolloi shtëpitë atje.

Lajmet për arratisjen e Zhu u përhapën shpejt përmes rrjetit social kinez Weibo, ku pamjet e arratisjes u shikuan më shumë se 22 milionë herë.

Sipas dosjes së gjykatës, Zhu hyri ilegalisht në Kinë nga Koreja e Veriut më 21 korrik 2013. Thuhet se ai hyri në Kinë duke kaluar një lumë midis pjesës verilindore të Koresë së Veriut dhe provincës kineze të Jilin.

Advertisement

Pasi hyri në Kinë, Zhu erdhi në një fshat pranë qytetit të Tumen dhe hyri në disa shtëpi për të marrë para, celularë, këpucë dhe rroba.

Zhua u pa në shtëpinë e tretë ku ai hyri nga një zonjë e moshuar, të cilën Zhu më pas e goditi disa herë. Plaka pësoi plagë të rënda, por mbijetoi.

Koreani i Veriut u arrestua disa orë më vonë, kur hipi në një taksi me qëllim të arratisjes.

Gjatë burgosjes, Zhuu u dënua me një ulje të dyfishtë për “pendim, disiplinë, pjesëmarrje në edukimin ideologjik dhe kulturor dhe punë”.

Advertisement

Ai duhej të dilte nga burgu në gusht 2023.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy