Votojnë irlandezët dhe çekët, zgjedhjet për Parlamentin Europian mbyllen në fundjavë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Votojnë irlandezët dhe çekët, zgjedhjet për Parlamentin Europian mbyllen në fundjavë

Votuesit irlandezë i janë drejtuar kutive të votimit për zgjedhjet lokale dhe ato europiane që zhvillohen sot në ditën e dytë.

Fushata u dominua kryesisht nga çështja e emigrantëve dhe mungesa e banesave përballë kërkesave për blerje dhe qira.

Çfarë vihet në re fletët e votimit, ndryshe nga vitet e tjera, është numri i lartë i kandidatëve të ekstremit të djathtë, por megjthatë mbetet për tu parë, se sa prej tyre do të zgjidhen.

Qytetarët e republikës Çeke gjthashtu votojnë sot dhe nesër për të zgjedhur 24 ligjvënës për në parlamentin europian i cili ka ne total 720 vende.

Advertisement

Procesi maratonë i votimit për zgjedhjet europiane nisi një ditë më parë me holandën, ndërsa të gjitha vendet e tjera të BE, do të votojnë gjatë fundjavës.

Duke qenë zgjedhjet e para pas pandemisë së COVID-19, nisjes së luftës së Rusisë në Ukrainë, valës së imigrantëve, dhe rritjes së rreziqeve prej ndryshimeve klimatike, këto zgjedhje po konsiderohen tejet të rëndësishme për të ardhmen e Parlamentit të Strasburgut.

Rezultatet në mbarë Evropën janë planifikuar të shpallen të dielën në mbrëmje, pasi të gjitha vendet evropiane të kenë përfunduar votimin. /vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy