Filipçe: Është kryer me sukses transplantimi i tretë i zemrës

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Me sukses është kryer transplantimi i tretë i zemrës në vendin tonë, informon ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe.

“Ka filluar të rrah zemra e re e 39-vjeçares, të cilës mëngjesin e sotëm i është kryer transplanti i zemrës. Operacioni i vështirë ka zgjatur pesë orë. Pacientit i dëshiroj shërim të shpejtë”, ka shkruar ministri Filipçe.

Filipçe mëngjesin e sotëm njoftoi theksoi se tashmë janë realizuar transplantimet e dy veshkave nga një pacient i vdekur, familja e të cilit është dakorduar që organet të dhurohen për transplant.

“Mëngjesin e sotëm në orën 6:33 filloi procesi për transplantimin e tretë të zemrës në historinë e vendit tonë. Dy pacientë kanë bërë transplantim të veshkave. Mbrëmë vonë, së bashku me kolegët e mi, koordinatorin kombëtar për transplantim, mjekja Maja Mojsova Mijovska si dhe me ekipin e kardiokirurgëve mjekja Sashko Jovev, akademik Zan Mitrev, mjekja Marjan Sokarovski, mjekja Vasil Papestiev, mjekja Tanja Angjusheva bëmë përgatitjet për transplantimin e zemrës dhe veshkave nga një dhurues i vdekur familja e të cilit pranoi të dhuronte organet e pacientit”, ka shkruar Filipçe.

Advertisement

Filipçe: Është kryer me sukses transplantimi i tretë i zemrës shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy