Filipçe: Mund të rekomandojmë marrjen e dozës së tretë të vaksinës

Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Ka një rritje të numrit të personave të infektuar, por ky është rasti në të gjithë botën. Megjithatë, masat kufizuese janë duke u kthyer në shumë vende. Është e rëndësishme që të mos ketë presion në spitale. Për momentin në Klinikën Infektive janë duke u trajtuar 15 pacientë”, tha ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe nga Gjevgjelia.

Ai tha se autoritetet shëndetësore po ndiqnin intensivisht rekomandimet e OBSH -së dhe vendeve të tjera në lidhje me vaksinimin.

“Një nga skenarët e mundshëm është rekomandimi për marrjen dozës së tretë, ndërsa është e mundur që vaksina të bëhet sezonale. Virusi nuk do të zhduket menjëherë dhe lloji i virusit delta nuk do të jetë e fundit”, shtoi Filipçe.

Sipas tij, do të ketë masa për ata që nuk janë vaksinuar.

Advertisement

“Ne nuk mund t’i vendosim të gjithë në rrezik. Kemi vendosur theksin në vaksinim. Mendoj se interesi nuk do të ulet”, theksoi Filipçe./Telegrafi/

Filipçe: Mund të rekomandojmë marrjen e dozës së tretë të vaksinës shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy