Filloi fushata për zgjedhjet presidenciale në Maqedoni, do të zgjasë deri më 22 prill

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Në mesnatë filloi fushata zgjedhore për zgjedhjet presidenciale të caktuara për 24 prill. Fushata do të zgjatë deri në mesnatë më 22 prill. Në ditën e parë të fushatës disa nga kandidatët paralajmëruan promovimin dhe prezantimin e programit zgjedhor dhe hapjen e shtabeve zgjedhore.

Sipas shortit të KSHZ-së, presidenti aktual dhe kandidati i LSDM-së Stevo Pendarovski do të jetë i pari në fletëvotim. E dyta është Gordana Siljanovska Davkova, kandidate e OBRM-PDUKM-së dhe koalicionit, i treti është Stevço Jakimovski nga GROM.

Në vendin e katërt është Bujar Osmani nga BDI, e pesta është Biljana Vankovska Cvetkovska nga “E Majta”, i gjashti Arben Taravari nga Aleanca për Shqiptarët dhe Koalicoini VLEN dhe i shtati është Maksim Dimitrievski, kandidat i “ZNAM”.

Rrethi i dytë i zgjedhjeve presidenciale do të mbahet më 8 maj, së bashku me zgjedhjet e 11-ta parlamentare pas pavarësisë së vendit.

Advertisement

Filloi fushata për zgjedhjet presidenciale në Maqedoni, do të zgjasë deri më 22 prill shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy