Kryetari i Këshillit Evropian shprehet i përmbajtur për bisedimet me Maqedoninë e Veriut

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pas takimit me kryeministrin Zoran Zaev, kryetari i Këshillit Evropian, Charles Michel nuk dëshiroi të caktojë datë për nisjen e bisedimeve mes Maqedonisë dhe BE-së.

Ai madje u shpreh i përmbajtur edhe për zgjidhjen e kontestit bilateral mes Shkupit dhe Sofjes.

“E prita Zoran Zaevin dhe e njoftova se BE qëndron fuqishëm pas Maqedonisë në luftën kundër coronavirusit. Mbesim të përkushtuar ndaj perspektivës evropiane dhe u pajtuam për rëndësinë e investimeve të financuara nga BE”, tha Michel.

Zaev tha se Michel ka shfaqur gatishmëri që Maqedonia të hapëroj drejt BE-së në Samitin në qershor./Telegrafi/

Advertisement

Kryetari i Këshillit Evropian shprehet i përmbajtur për bisedimet me Maqedoninë e Veriut shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy