Mickoski para takimit me Kovaçevskin: Ai gënjen se zgjidhja është në mes integrimit dhe izolimit

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kur Kovaçevski thotë integrim, ai në fakt nënkupton amendamentet kushtetuese dhe pranimin e diktateve bullgare, të cilat ky vend dhe popull i hedhin poshtë si poshtëruese, tha lideri i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski, në prag të takimit të liderëve ku ai dhe kryeministri Dimitar Kovaçevski do të diskutojë ndryshimet në Kushtetutë.

Mickoski nga Prilepi tha se teza e Kovaçevskit se zgjedhja është mes integrimit apo izolimit është mashtrim. Mickoski tha se asnjë faktor në këtë vend nuk dëshiron izolimin që tashmë e kemi dhe nuk mund të sillet diçka që tashmë jetojmë.

Ai akuzoi qeverinë se po tregon servilizëm ndaj botës dhe në vend që të përgjojë opozitën dhe të lutet për të ushtruar presion ndaj tyre që është e papranueshme, duhet t’i kërkojnë botës kushte më të mira dhe një shans të drejtë.

“Kovaçevski, si kryeministër, duhet të kërkojë nga i njëjti Bashkimi Evropian, Bullgaria që të zbatojë së paku disa nga dhjetra vendimet përfundimtare të gjykatës për të drejtat e njeriut që konstaton shkeljen e të drejtave të maqedonasve në Bullgari”, tha Mickoski.

Advertisement

Sipas tij, një gabim i madh i këtyre viteve është se vendimet e mëdha në vend janë marrë pa unitet dhe marrëveshje të plotë të opozitës.

Mickoski para takimit me Kovaçevskin: Ai gënjen se zgjidhja është në mes integrimit dhe izolimit shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy