Panovski: Nëse doza e dytë e vaksinës nuk merret me kohë mbrojtja nga coronavirusi do të jetë më e vogël

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Çfarë do të ndodhte nëse doza e dytë e vaksinës kundër Covid-19 nuk merret me kohë është një pyetje e bërë nga qytetarët e Maqedonisë, veçanërisht për shkak të faktit se deri më tani nuk ka pasur vaksinë në vend. Autoritetet shëndetësore në Maqedoni sigurojnë që të gjithë ata që marrin vaksinën e parë, do të regjistrohen menjëherë për të aplikuar për dozën e dytë dhe se nuk do të ketë mungesë të vaksinave.

Mjeku Nikolla Panovski beson se autoritetet shëndetësore nuk do të shpenzojnë të gjitha 4.680 doza të dërgesës së parë nga Serbia dhe se praktikisht me vaksinën Pfizer fillimisht do të vaksinohen 2.340 punëtorë shëndetësorë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Nëse doza e dytë nuk merret me kohë, efektiviteti i vaksinës, pra përqindja e mbrojtjes ndaj coronavirusit do të jetë më e ulët. Intervali kohor në të cilin duhet të merret doza e dytë është 21 ditë, por me disa vaksina kjo përqindje e mbrojtjes mbetet e lartë deri në tre muaj. Për shembull, studimet e vaksinës AstraZeneka tregojnë se efikasiteti i një doze të vetme midis ditëve 22 dhe 90 është 76 përqind. Përqindje e lartë e mbrojtjes në intervalin kohor nga dita e 21-të deri në ditën e 45-të, pra deri në një muaj e gjysmë, jepen gjithashtu nga vaksinat nga prodhuesit Pfizer / BionTec dhe Moderna. Kështu që do të kishte kohë që vaksinat të mbërrinin në vend dhe të merrnin dozën e dytë në kohë. Ka mendime nga disa shkencëtarë se nëse doza e dytë merret nga një prodhues tjetër, përqindja e mbrojtjes është gjithashtu e lartë”, thotë Panovski.

Në të njëjtën kohë, ai tregon se përkundër të gjitha reagimeve në rrjetet sociale se ne jemi vendi i fundit në të cilin nuk ka vaksina, se është një dështim i plotë i autoriteteve shëndetësore sa i përket blerjes, sa i përket bërjes së kontratave, tani, në ditët e kaluara pasi faqja u bë funksionale për regjistrim, është shfaqur interes u ulët i qytetarëve për vaksinim.

Advertisement

“Do të rezultojë se ne kemi më shumë vaksina sesa na duhen. 60.000 qytetarë është me të vërtetë shumë pak. Do të shohim nëse do të aplikojnë më shumë kur të vijnë vaksinat nga prodhuesi kinez Sinofarm. Por nëse interesi për imunizim kundër coronavirusit mbetet kaq i vogël, ne si vend do të përfundojmë të gjithë procesin e vaksinimit me dozën e parë nga 15 marsi deri më 15 prill. Ne do të vaksinojmë 70.000 deri 100.000 njerëz dhe kaq. Megjithëse mendoj se deri më tani dinamika e vendosur e vaksinimit të rreth 2.500 njerëzve në ditë është shumë pak. Do të duheshin tre vjet për të vaksinuar një popullsi prej 1 milion”, shtoi Panovski./Telegrafi/

 

The post Panovski: Nëse doza e dytë e vaksinës nuk merret me kohë mbrojtja nga coronavirusi do të jetë më e vogël appeared first on Telegrafi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy