Petliçkovski: Jo çdo rriqër është i infektuar me krime-kongo, virusi nuk transmetohet lehtë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kryetari i Komisionit për Sëmundjet Infektive, Aleksandar Petliçkovski sot informoi se kanë pasur një takim në kuadër të Komisionit për rastet e etheve krime-kongo në RMV,.

Ata arritën në përfundimin se nuk ka vend për panik, nuk është e nevojshme dhe as produktive, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Sipas tij, virusi që transmeton sëmundjen është i pranishëm dhe konkluzionet e tyre janë në radhë të parë masa parandaluese. Siç pohon ai, situata është nën kontroll dhe popullata nuk duhet të ketë frikë.

“Kemi mjaft teste për sëmundjen, edhe pse kemi porositur më shumë. Terapia është gjithashtu e disponueshme. Aq sa një vend mund të jetë gati për këtë sëmundje, ne jemi gati. Kjo sëmundje nuk transmetohet lehtë dhe është ekskluzivisht nga pickimi i rriqrës së infektuar me virus. Ngrohja globale kontribuoi në aktivitetin e tyre më intensiv. Jo çdo rriqër është e infektuar me një virus. Njerëzve nuk u ndalohet të dalin në hapësira të hapura, veçanërisht të ekspozuar janë gjuetarët, peshkatarët, blegtorët, si dhe punëtorët shëndetësorë”, tha Petliçkovski në një konferencë për media.

Advertisement

Ai theksoi se sot mund të merret informacion në Qeveri që do të kërkojë organizimin e një plani veprimi në të cilin do të bëhet vlerësimi se sa shpesh gjenden këto rriqra në rajone të ndryshme dhe ku zbulohen, do të bëhet dezinsektimi, e cila është masa kryesore parandaluese, një masë për të reduktuar rrezikun e shfaqjes së sëmundjes.

Petliçkovski informon se kanë zbuluar se 9 kafshë në Maqedoni janë vazhdimisht të ekspozuara ndaj virusit./Telegrafi/

Petliçkovski: Jo çdo rriqër është i infektuar me krime-kongo, virusi nuk transmetohet lehtë shkruan Telegrafi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy