QMK: Dje ka pasur 31 zjarre aktive në hapësira të hapura dhe gjithsej 70 këtë fundjavë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Qendra për Menaxhimin e Krizave (QMK) njoftoi dje (1.10.2023) ka pasur 31 zjarre aktive në hapësira të hapura siç njoftuan nga nga Departamenti i Operacioneve dhe Koordinimit në QMK. Ato zjarre dogjën kashtë, mbeturina, bar të thatë, shkurre, bimë të ulët dhe të përzier, si dhe pyje me pisha dhe disa deponi. Përndryshe, së bashku me 39 zjarre të së shtunës, këtë fundjavë kanë rënë gjithsej 70 zjarre, një më pak se fundjavën e kaluar kur kishte 71 zjarre.

Që nga mëngjesi i sotëm, nga dita e fundit janë shënuar edhe gjashtë zjarre të tjera aktive, sipas raportimeve të marra në QMK. Janë në: Komunën e Makedonski Brodit afër fshatit Belicë; Komuna e Çashkës, afër fshatit Jabolçishtë Gorno; Komuna e Krivogastanit dhe Krushevës, afër fshatit Podvis, shpreh keqardhjen që zjarri është përhapur në fshatrat Aldinci dhe Norovë; Komuna e Sveti Nikollës, ndërmjet fshatrave Erzhelia dhe Mustafino; Komuna Gradsko, fshati Zgropolci dhe në Komunën e Ilindenit: afër rafinerisë (me siguri është shuar sot në mëngjes). /Telegrafi/

QMK: Dje ka pasur 31 zjarre aktive në hapësira të hapura dhe gjithsej 70 këtë fundjavë shkruan Telegrafi.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy