Rënie e lehtë e rasteve të reja me coronavirus, vazhdon vaksinimi në Maqedoni

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Një rënie e lehtë në numrin e rasteve të reja pozitive me coronavirus vërehet në vend.

Gjatë ditës së djeshme, janë regjistruar 1.092 raste, nga 5.569 të testuarve, por edhe 2.003 të shëruar. Ndërkohë, procesi i imunizimit vazhdon.

Grupet prioritare të të ashtuquajturve infrastruktura kritike, personat që kanë më shumë kontakte në punë dhe të moshuarit.

Nga infrastruktura kritike, dje me “Sputnik V” u vaksinuan edukatorët dhe punonjësit në kopshtet dhe shkollat, por edhe zjarrfikësit, të cilët gjithashtu bëjnë pjesë në grupet me prioritet.

Advertisement

Imunizimi po vazhdon në pikat e tjera të vaksinimit në vend me vaksinën Astra Zeneka, e cila merret nga persona mbi 77 vjeç, ndërsa regjistrimi është duke u zhvilluar me mjekë të familjes dhe qytetarë mbi moshën 75 vjeç, të cilët do të vaksinohen me këtë vaksinë./Telegrafi/

Rënie e lehtë e rasteve të reja me coronavirus, vazhdon vaksinimi në Maqedoni shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy