Stefanoviq: Për një kohë të gjatë do të ketë pacientë që do të trajtohen me COVID-19

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Drejtoresha e Klinikës së Sëmundjeve Infektive-Shkup, Milena Stefanoviq, për “Kanal 77”, theksoi se numrat e personave të infektuar po zvogëlohen objektivisht.

Sidoqoftë, ajo paralajmëroi se nuk duhet të relaksohemi në aspektin e respektimit të masave mbrojtëse, por edhe në drejtim të planifikimit të zhvillimit të pandemisë.

“Një gjë është e sigurt, numrat që po raportojmë janë absolutë nga pacienti i parë që hyri në vend si pozitiv. Ekziston një rrjedhë shumë logjike e numrave, uljeve dhe ngritjeve. Nuk mund të garantoj se për numrat nga rajoni, por në vendin tonë kursi është logjik. Pandemia nuk mund të krahasohet me asgjë që kemi provuar deri më tani, unë kam veshur pallton e bardhë për 25 vjet dhe kam qenë mjek në shumë epidemi të ndryshme. Duhet të jemi shumë të kujdesshëm në lidhje me parashikimin e dhënë dhe të mos presim që me një shkop magjik kjo të zhduket”, tha Stefanoviq, duke shtuar se “do të ketë pacientë që do të trajtohen me Covid-19 për një kohë të gjatë”

Prandaj, theksoi ajo, do të duhet të bëhet një riorganizim me të gjitha objektet mjekësore, e cila sigurisht është diçka që është planifikuar./Telegrafi/

Advertisement

Stefanoviq: Për një kohë të gjatë do të ketë pacientë që do të trajtohen me COVID-19 shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2020 Struga.info | Privacy policy