Taleski: OBRM-PDUKM ka gënjyer qytetarët se kryeparlamentari do të jetë maqedonas dhe do të ndryshojnë Marrëveshjen e Prespës

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mile Taleski nga LSDM thotë se OBRM-PDUKM ka mashtruar votuesit maqedonase se kryeparlamentari do të jetë nga radhët e tyre dhe se do të ndryshojë Marrëveshjen e Prespës.

“Thelbi është se si shkoi seanca konstituive, një mosparim i pavlerë dhe në pamje të parë një mashtrim zgjedhor i bërë nga OBRM-PDUKM ndaj qytetarëve. Meqenëse ata u kanë thënë qytetarëve se bartësit e pozitave të larta, përfshirë edhe kryetarin e Kuvendit, do të jenë të nacionalitetit maqedonas. Ata i gënjyen se do ta ndryshojnë marrëveshjen e Prespës, kështu që sonte para gjithë audiencës maqedonase, OBRM-PDUKM-së, duhet thënë se jo vetëm se ky është një realitet i ri, por edhe Republika e Maqedonisë së Veriut do të jetë në përfaqësimi i përgjithshëm institucional i zyrtarëve. Kjo është hipokrizia”, tha për “TV24”, deputeti i LSDM-së, Mile Taleski.

Lidhur me betimin e kryeparlamentarit të ri, Afrim Gashi, Taleski theksoi se nuk guxon të lejohet që të shkelet Kushtetuta.

“Ne nga LSDM reaguam dhe nënkryetari ynë doli me ankesë konkrete se është shkelur Kushtetuta e shtetit, sepse gjuha zyrtare në Republikën e Maqedonisë së Veriut është gjuha maqedonase. Pra, betimi i të gjithë të zgjedhurve, pa marrë parasysh se nga cila parti politike vijnë dhe a janë të një nacionaliteti apo nacionaliteti tjetër, kanë obligim që betimin ta lexojnë në gjuhën maqedonase. Kjo nuk ndodhi”, tha Taleski./Telegrafi/

Advertisement

The post Taleski: OBRM-PDUKM ka gënjyer qytetarët se kryeparlamentari do të jetë maqedonas dhe do të ndryshojnë Marrëveshjen e Prespës appeared first on Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy