Varheji: Kornizat e negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë do të publikohen në qershor

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Komisari evropian për zgjerim, Oliver Varheji, pasdite para Komisionit për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian konfirmoi se raportet për progresin reformues të vendeve të Ballkanit Perëndimor shtyhen për në shtator, por jo edhe kornizat e negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, lajmëroi korrespondentja e (MIA)-s nga Brukseli.

Tashmë disa ditë po spekulohet në Bruksel se raportet do të shtyhen për në vjeshtë, këtë Varheji e konfirmoi sot dhe theksoi se fokusi i Komisionit Evropian është para së gjithash është kthyer drejt Shkupit dhe Tiranës.

Lidhur me kornizën e negociatave, ai theksoi se ato do të shoqërohen nga vlerësimi për progresin reformues.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy