Viza amerikane – 26.29% e aplikimeve nga Maqedonia janë refuzuar nga SHBA vitin e kaluar

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Viza amerikane – 26.29% e aplikimeve nga Maqedonia janë refuzuar nga SHBA vitin e kaluar

Faqja zyrtare e Departamentit Amerikan të Shtetit ka publikuar të dhënat për përqindjen e kërkesave për viza të refuzuara për SHBA-në në vitin 2022, njofton AMI.

Në statistikat e publikuara sipas shteteve nga të cilat janë pranuar aplikacionet, thuhet se vitin e kaluar janë refuzuar 26,29 për qind e aplikacioneve të aplikantëve nga Republika e Maqedonisë së Veriut.

Në dokumentin zyrtar thuhet se gati 20 për qind e aplikimeve për viza amerikane janë refuzuar nga Bosnja dhe Hercegovina, 5.56 për qind nga Kroacia, 13.47 për qind nga Sllovenia, 19.45 për qind nga Serbia, 17.93 nga Kosova, 27, 55 nga Shqipëria dhe 34 për qind nga Mali i Zi.

Në listën e publikuar përfshihen edhe vendet me zero për qind, pra ato të cilave nuk u është refuzuar asnjë aplikim ose nuk kanë kërkuar as vizë. Këto janë Andorra, San Marino, Koreja e Veriut, Monako dhe Ishujt Marshall.

Advertisement

3,66 për qind e kërkesave për viza për në Shtetet e Bashkuara u refuzuan për aplikuesit nga Argjentina, Austria – 6,97 për qind, Barbados 6,55 për qind, Brunei 5,41 për qind, Zvicra 3,05 për qind, Papua Guinea e Re 4,93 për qind, Guatemala 5,45 për qind, Islanda 24 për qind, Izraeli 3,2 për qind, Tajvani 4.56 për qind.

I vetmi vend prej ku janë refuzuar të gjitha aplikimet për viza amerikane është Mikronezia me 100 përqind, e ndjekur nga Mauritania me 89 përqind.

Ndër vendet me përqindje të lartë të vizave të refuzuara janë Senegali me 66 përqind, Afganistani 52 përqind, Burundi 69 përqind, Kanadaja 58 përqind, Çadi 69 përqind, Kuba 56 përqind, Xhibuti 74 përqind, Nauru 66 përqind, Guinea Bisau 61 përqind, Irani 54 për qind, Ruanda 62 për qind, Jemeni 56 për qind.

Advertisement

 

Viza amerikane – 26.29% e aplikimeve nga Maqedonia janë refuzuar nga SHBA vitin e kaluar shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy