Xhaferi: Nuk diskutohet profesionalizmi i Mexhitit dhe Aliut, por dy subjekte opozitare nuk mund të ketë në Qeveri

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sipas ligjit, në Qeveri nuk mund të jenë dy subjekte opozitare dhe kjo është arsyeja kryesore pse është propozuar shkarkimi i ministrave të Shëndetësisë dhe Shoqërisë Informative dhe Administratës, Fatmir Mexhiti dhe Azir Aliu. Nuk bëhet fjalë aspak për profesionalizmin e tyre, për të cilin kam respekt të jashtëzakonshëm, tha sot para deputetëve kryeministri teknik Talat Xhaferi, duke sqaruar kërkesën e dorëzuar për shkarkimin e këtyre dy ministrave nga ASH, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Dua të përmend se propozimi për shkarkimin e ministrave nuk i referohet gatishmërisë së tyre profesionale, për të cilën kam respekt të veçantë, por sipas ligjit nuk mund të ketë dy subjekte opozitare në Qeveri dhe kjo është arsyeja kryesore pse u propozua shkarkimi.

Këta dy ministra deklaruan se do të mbështesin statusin e kryetarit të partisë, se do të veprojnë si opozitë dhe sipas ligjit nuk mund të ketë dy subjekte opozitare në Qeveri dhe kjo është arsyeja kryesore e propozimit për shkarkim”, tha Xhaferi.

Sipas Kushtetutës, kjo është e drejta ime dhe vendimin e merr Kuvendi, ka theksuar Xhaferi, i cili dje ka paraqitur kërkesën për shkarkimin e dy ministrave.

Advertisement

Mexhiti nga foltorja e Kuvendit përsëriti se ka punuar me ndershmëri dhe përkushtim. Përderisa nuk zhduken interesat politike dhe personale, tha ai, ky vend nuk do të përparojë./Telegrafi/

Xhaferi: Nuk diskutohet profesionalizmi i Mexhitit dhe Aliut, por dy subjekte opozitare nuk mund të ketë në Qeveri shkruan Telegrafi.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy