Dieta me ngjyra, sekreti për një pamje, trup dhe mendje perfekte

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Dieta me ngjyra, sekreti për një pamje, trup dhe mendje perfekte

Dieta me ngjyra është një listë ushqimesh që ju lejon të keni avantazhe si në pamje ashtu edhe në shëndetin fizike e mendor.

Trupi i njeriut është një ekosistem, objektivi kryesor i të cilit është të ruajë ekuilibrin brenda tij dhe pikërisht nga ky ekuilibër varet shëndeti, forma e mirë fizike dhe energjia e optimizuar. Për ta arritur këtë dhe për të siguruar që trupi ka burimet e nevojshme për funksionimin e tij, ka nevojë për një dietë të plotë, të larmishme dhe sa më shumë ngjyra që të jetë e mundur.

Ushqimet me ngjyra dhe vetitë ushqyese të tyre:

E bardha: hudhra, qepa, lulelakra, kopër, kërpudha, dardha, preshi, selino. Ndihmojnë tretjen, kanë veti pastruese, mbajnë larg kolesterolin e keq.

Advertisement

E gjelbër: perime me gjethe të gjera, sallata jeshile, brokoli, lakra, shpargu, angjinarja, spinaqi, kungull i njomë, kivi. Kanë efekte pozitive në sy, kocka dhe dhëmbë, ulin oreksin dhe zgjasin ndjenjën e ngopjes.

E kuqe: domate, luleshtrydhe, shalqi, rrepë. Ato përmirësojnë sistemin urinar, përmirësojnë kujtesën, stimulojnë dhe përshpejtojnë metabolizmin.

Verdhë-portokalli: kajsi, portokall, mandarina, karrota, hurma, kungull, pjeshkë. Forcojnë sistemin imunitar, ndihmojnë shëndetin e lëkurës, luftojnë celulitin falë vetive të tyre diuretike.

Blu-vjollcë: boronica, patëllxhanë, kumbulla, fiq, rrush i zi. Ato kanë një fuqi relaksuese dhe luftojnë plakjen.

Advertisement

Për dietën me ngjyra duhet të keni parasysh raportin: një e treta duhet të jetë karbohidrate, një e treta proteina dhe një e treta perime. Në tërësinë e një dite është e mirë që vaktet të ketë plotësuar të gjitha ngjyrat e mësipërme.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy