FOTO/ Nga SHBA në Dubai e Evropë, këto janë pronat më të shtrenjta në botë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
FOTO/ Nga SHBA në Dubai e Evropë, këto janë pronat më të shtrenjta në botë

Vila përballë detit apo në male të larta, ferma, rezidenca dhe prona më të shtrenjta për shitje në botë janë të vendosura në SHBA dhe Evropë, ndërsa destinacionet e tjera në botën arabe dhe Azi tani kanë një prani të konsiderueshme.

Toka më e shtrenjtë në botë, e vlen 999,999,999 dollarë, pra 1 miliard. E vendosur në Brawley, Kaliforni, është 1600 hektarë të ngjashëm me shkretëtirën. Por “sekreti” i saj qëndron nën tokë, siç reklamojnë shitësit, fsheh të paktën 1 miliard ton gips.

Casa Encantada

Me një çmim prej 195 milionë dollarësh, dikush mund të blejë Casa Encantada në Bellagio Road në Los Angeles . Konsiderohet si një nga rezidencat më të bukura në SHBA, ndodhet në një pronë prej 34 hektarësh në një vend strategjik me pamje nga Bel Air Country Club dhe përmban 7 dhoma gjumi, 20 banja, dhoma të mëdha ndenjeje, një pishinë spektakolare dhe më shumë. Rezidenca është ndërtuar në vitin 1937 nga arkitekti James E. Dolena, dhe është një nga pjesët më të rëndësishme të arkitekturës në Los Anxhelos. Restauruar dhe rinovuar me përpikëri nga Peter Marino. Përveç ambienteve të brendshme mbresëlënëse, gjurmët e tyre lënë kopshtet me belveder dhe barin e pafund.

Advertisement

Për skijimin në Aspen

Të gjithë ata që duan ski dhe mund të paguajnë 80 milionë dollarë sigurisht që do të zgjidhnin Aspenin e famshëm në Kolorado dhe Ranch në Owl Creek. Një fermë normale prej 50 hektarësh, siç tregon emri i saj, e fshehur në pyje, të cilat zakonisht janë të mbuluara me borë. Ka 8 dhoma gjumi, një pishinë të nxehtë, dy vaska, një dhomë kinemaje, një bodrum, por edhe një… pellg me troftë. Ndodhet vetëm 5 minuta nga ashensorët e skive Snowmass dhe Buttermilk dhe 12 minuta nga qendra e Aspenit. Është ndërtuar në vitin 2005 dhe pronari aktual i saj paguan 129,457 dollarë në vit në tatimin mbi pronën.

Advertisement

Nëse një milioner preferon detin, atëherë është edhe ishulli privat në ujërat e Florida Keys, i shoqëruar nga një pallat në plazhin përballë të Ocean Reef Club. Sigurisht, vetë ishulli prej 100 hektarësh ka një shtëpi, një marinë për 20 varka, 2 fusha tenisi që mund të shndërrohen në një platformë helikopterike, pasi është vetëm 10 minuta me helikopter nga Miami , por edhe të gjithë infrastrukturën e nevojshme (uji, energji elektrike etj.).

Vihet re se Ocean Reef Club ka gjithçka nga një aeroport dhe fusha golfi në një qendër mjekësore, një hotel dhe restorante për të gjitha shijet. Ishulli privat ofrohet nga Barnes International dhe brokera të tjera me një çmim prej 75 milionë dollarësh ose 68.82 milionë euro.

Aventura e “The One”

Këto çmime të egra jo gjithmonë “kapen”. Tipike është rasti i të famshmit ” The One ” në Bel Air, Los Anxhelos, një nga pronat më të mëdha të banimit në SHBA, me 21 dhoma gjumi, 42 banja dhe gjithçka tjetër që mund të imagjinohet, nga një klub nate, rrugicë bowling, verë 10,000 shishe. bodrum, pishina deri në një kinema me 50 vende.

Advertisement

Është ideja e producentit të filmit dhe më vonë agjentit të pasurive të patundshme Nile Niami dhe arkitektit Paul McClean, të cilëve iu deshën gjashtë vjet për t’u ndërtuar. Ajo doli në treg si rezidenca private më e shtrenjtë me një çmim prej 500 milionë dollarësh. Më pas, në janar 2022, çmimi i saj ra në 295 milionë dollarë, duke mbetur shtëpia më e shtrenjtë për shitje në SHBA në atë kohë. Më në fund, megjithatë, pak më vonë, në mars 2022, ajo iu shit për 141 milionë dollarë Richard Saghian, CEO i Fashion Nova.

Në Evropë

Duke u larguar nga SHBA dhe duke ardhur në Evropë, Londra mban titullin me disa nga shtëpitë më të shtrenjta për shitje në botë.

Advertisement

Me një çmim prej 314 milionë dollarë, The Holme është një rezidencë e madhe në Parkun Regent të Londrës , duke e bërë atë shtëpinë më të shtrenjtë në planet në vitin 2023. Ka një histori mbi 200 vjeçare dhe shtrihet në një sipërfaqe prej 16 hektarësh. Që daton në shekullin e 19-të (ndërtuar në 1818) dhe pronarë të shquar duke përfshirë anëtarë të familjes mbretërore saudite, ndërtesa dykatëshe 2700 m2. Përfshin 40 dhoma gjumi, dhoma ngrënie, sallone dhe biblioteka, një sauna, si dhe një fushë tenisi.

Cannes nuk mund të mungonte në “koleksionin” e shtëpive më të shtrenjta në botë. Atje Barnes International po lançon Villa Font de Veyre me një çmim prej 120 milionë euro. Ka një sipërfaqe prej 3070 m2. dhe ka rreth 40 dhoma dhe komoditete të tilla që klasifikohet si “pallat”. Përveç dhomave kryesore, ka një pishinë, sauna, dhomë masazhi, xhakuzi, palestër, kinema, sallë funksioni, bodrum vere, dhe gjithçka tjetër që mund të imagjinohet, madje edhe një kasafortë.

Advertisement

Cezarea

Cezarea, prona më e shtrenjtë për shitje në Izrael, u drejtohet mbretërve apo princave . Me një çmim prej 89.9 milionë dollarë, ajo është një “vilë e stilit mbretëror e frymëzuar nga arkitektura barok dhe rokoko” mahnitëse me pamje nga Mesdheu. Sipërfaqja prej 2,71 hektarësh përfshin një sërë lehtësish luksoze, duke përfshirë një banjë me palestër, sauna, pishinë të brendshme dhe 2 shatërvane me skulptura romake, një pishinë të madhe të jashtme me stereo të integruar dhe më shumë. Dekorimi i brendshëm përfshin mozaikë prej mermeri natyral, oniks dhe… ari 14 karat, dysheme me parket, qilima mëndafshi, llambadarë kristali dhe mobilje të zgjedhura me porosi.

Dubai , i cili është kthyer në një magnet për të pasurit dhe të famshmit, një penthouse mahnitës po shitet për 90.9 milionë dollarë. Ndodhet në rrokaqiellin Orla në Palm Jumeirah, duke ofruar pamje të pashoqe. Ka një sipërfaqe totale prej 4,900 m2. dhe përfshin gjashtë dhoma gjumi, dhjetë banja dhe gjithçka tjetër që mendja e njeriut mund të mendojë për t’u kualifikuar si “mishërimi i luksit”.

Advertisement

Mjaft e lartë në këto lista të pronave mitike të botës është Turqia . Pasuria Yalikavak në Bodrum vlerësohet në 100 milionë dollarë dhe është rezidenca më e shtrenjtë në lagje. Prona është e zhvilluar në një sipërfaqe prej 18 hektarësh dhe hapësirat e saj të brendshme arrijnë në 4000 m2. 22 dhomat e gjumit ofrojnë hapësirë ​​të bollshme për të akomoduar shumë mysafirë, ndërsa pallati ka pishina, spa, sauna, hamami dhe dhomë masazhi. Në të njëjtën kohë, është edhe “e gjelbër” pasi nevojat e tij për energji mbulohen nga panelet diellore.

ENFIA 1.4 MILION $. Në vitin

Advertisement

E mbetur në SHBA , prona më e shtrenjtë, e “arritur tashmë” në listat e Premier Sotheby’s International Realty, është Gordon Pointe në Florida, për ta marrë atë duhet paguar 295 milionë dollarë. Kjo është sigurisht një pronë unike prej 36 hektarësh në pjesën më të shtrenjtë të zonës, lagjen Port Royal.

Ka një vilë me 6 dhoma gjumi dhe… 20 banja, si dhe dy bujtina, ndërsa ndodhet përballë një plazhi privat të lagur nga ujërat e Gjirit të Meksikës. I gjithë mjedisi të kujton një ishull privat ekzotik. Sigurisht që ka një faktor që duhet marrë parasysh pasi prona i nënshtrohet një takse vjetore, diçka si ENFIA-ja jonë, prej 1.4 milionë dollarësh. Megjithatë, ky ndoshta nuk është problem për blerësit e mundshëm të këtij niveli.

/vizionplus.tv

Advertisement

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy