Kjo është substanca më e shtrenjtë në botë, 1 gramë kushton 62 trilion dollarë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Kjo është substanca më e shtrenjtë në botë, 1 gramë kushton 62 trilion dollarë

Një material shumë i shtrenjtë kushton 62 trilion dollarë për një gram të vetëm, një sasi e rrallë që kërkon dhjetëra vjet për t’u krijuar. Shkencëtarët po punojnë me një ritëm të ethshëm për të zgjidhur misterin që e rrethon dhe është mbresëlënëse që kjo substancë e veçantë u bë e famshme pas një filmi të vitit 2009.

Substanca në fjalë quhet antimaterie dhe përkufizohet si lëndë e përbërë nga antigrimca, të cilat në thelb janë e kundërta e grimcave normale që ne njohim, të cilat gjenden në lëndën e zakonshme. Sado emocionuese të jetë, vlen të përmendet se kushton 62 trilion dollarë për gram.

Antimateria u bë e famshme në filmin “Engjëjt dhe demonët”, me aktorin Tom Hanks.

Advertisement

Në filmin misterioz, terroristët vjedhin një kuti antimaterie nga CERN dhe kërcënojnë të vrasin kardinalët në Vatikan pas vdekjes së Papës.

Vlen të përmendet se antimateria është jashtëzakonisht reaktive, deri në atë pikë sa do të shpërthejë nëse bie në kontakt me grimcat e zakonshme.

Antigrimcat e antimateries kanë një ngarkesë të kundërt, gjë që i bën ato magjepsëse për shkencëtarët që punojnë në CERN.

Megjithatë, prodhimi i antimateries kushton shumë dhe kërkon shumë punë. Antimateria mund të jetë tepër e dobishme në fusha të tilla si mjekësia, por përsëri, mungesa dhe kostoja e prodhimit janë provuar të jenë një problem i madh.

Advertisement

Por duket se zbulimet dhe përparimet e fundit në kërkimin e antimateries, si formimi i atomeve të antihidrogjenit dhe vëzhgimi i antibërthamave, japin njëfarë shprese për zgjidhjen e misterit të antimateries. /vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy