Një nga trajtimet më të lashta të bukurisë që mund ta bëni në rehatinë e kolltukut tuaj

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Larja e fytyrës me uthull molle për pesë ditë radhazi është një ndër trajtimet e bukurisë më të lashta që ekziston dhe ndër më të mirët në llojin e tij.

Uthulla e mollës është një burim i vërtetë vlerash të shëndetshme. Është e pasur me potasium, kalcium, vitamina A-B1-B2-B6-C dhe E, magnez beta-karoten, sodium dhe shumë antioksidantë ku ndër më kryesorët duhet përmendur pektina.

Është gjithashtu shumë e pasur me përbërës alfa-idroziakë që pastrojnë lëkurën nga qelizat e vdekura dhe përmirësojnë qarkullimin e gjakut në pjesë të ndryshme të saj. Mbron fytyrën nga veprimi i agjentëve të jashtëm që janë ndryshimet klimaterike, ekspozimi i tepërt në diell, produktet e bukurisë me përmbajtje kimike dhe mbi të gjitha rregullon vlerat normale të pH-it të lëkurës. Acidi malik i uthullës së mollës ka veti antibakteriale, anti-virale dhe anti-mykotike. Lufton infeksionet dhe eleminon toksinat.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy