Si ndikon fluturimi në shëndet

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Si ndikon fluturimi në shëndet

Disa njerëzve u pëlqen të fluturojnë me aeroplan, ndërsa të tjerë nuk mund ta kuptojnë atë. Momenti më i keq për ata që kanë frikë nga fluturimi është vetë ngritja dhe ulja, si dhe turbulencat. Pas një fluturimi të gjatë, njerëzit, veçanërisht të moshuarit, zakonisht ndjejnë një sasi të caktuar të përgjumjes dhe madje edhe marramendje. Përveç kësaj, mund të shfaqen probleme të tjera shëndetësore.

 

“Qëndrimi ulur për tetë orë ose më shumë mund të ketë efekte serioze negative në shëndetin tuaj, siç është shëndeti i zemrës dhe sistemit të frymëmarrjes, si dhe muskujt dhe nyjet tuaja”, paralajmëroi mjeku i përgjithshëm Jill Jenkins, raporton Mirror.

Shihni se çfarë probleme të tjera të mundshme shëndetësore mund të shkaktojë fluturimi:

Advertisement

Truri

Sfida më e madhe për trurin gjatë fluturimit është ndryshimi i zonave kohore. Ndryshimet në modelet e gjumit të shkaktuara nga ndryshimet në zonën kohore mund të ndikojnë në cilësinë e gjumit, gjë që mund të ndikojë më tej në funksionin njohës dhe disponimin.

Gjithashtu, nivelet e ulëta të lagështisë mund të çojnë në dhimbje koke, marramendje dhe dëmtime njohëse. Gjatë fluturimeve të gjata, veçanërisht për njerëzit që luftojnë me ankthin, mund të ndodhë rritje e stresit. Këshillohet të pini shumë ujë dhe të përpiqeni të relaksoheni.

Zemra

Advertisement

Dr. Jill Jenkins shpjegon se fluturimi në distanca të gjata mund të ndikojë në frymëmarrje, duke shkaktuar gulçim dhe ndonjëherë siklet në gjoks. Personat më të rrezikuar në aeroplan janë ata që tashmë vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare. Nëse keni ndonjë problem me zemrën, kontrolloni gjithmonë me mjekun tuaj se është në rregull të fluturoni dhe të paketoni medikamentet e nevojshme në bagazhin tuaj të dorës. Për të zvogëluar rrezikun, qëndroni të hidratuar mirë dhe mos pini alkool gjatë verës.

Stomaku

Ndryshimi i lagështisë mund të shkaktojë probleme me stomakun.

“Kabinat e avionëve kanë nivele të ulëta lagështie, gjë që mund të shkaktojë dehidrim dhe të çojë në probleme të tretjes si kapsllëk dhe parehati. Ndryshimet në presionin e kabinës mund të shkaktojnë gjithashtu zgjerimin e gazit në stomak, duke çuar në fryrje ose parehati. Qëndrimi i gjatë ulur në fluturime të gjata mund të kontribuojë në tretje të ngadaltë dhe kapsllëk”, shpjegon Dr Simon Theobalds, mjek i përgjithshëm në Pall Mall Medical (Londër).

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy