Studimi: Burrat kanë më shumë gjasa të humbin dhe të shtojnë peshë pas martesës sesa gratë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Studimi: Burrat kanë më shumë gjasa të humbin dhe të shtojnë peshë pas martesës sesa gratë

Një studim i ri ka përcaktuar se kush ka më shumë gjasa mes gruas dhe burrit të dobësohet dhe të shtojë peshë pas martesës.

Martesa ka një ndikim të rëndësishëm në shtimin e peshës së meshkujve, veçanërisht në pesë vitet e para pas martesës, sipas hulumtimit të publikuar në revistën profesionale “Economics & Human Biology”. Tek gratë, nuk është vendosur asnjë korrelacion midis martesës dhe shtimit në peshë.

Studiuesit nga Akademia Kineze e Shkencave Sociale (CASS) analizuan të dhënat nga 10 sondazhe të shëndetit dhe të ushqyerit nga 1989 deri në 2015. Ata zbuluan se martesa ishte e lidhur me një rritje prej 5.2% në prevalencën e obezitetit për meshkujt dhe një rritje prej 2.5% në obezitetin.

“Burrat përballen me një rrezik të konsiderueshëm të obezitetit ndërsa plaken, kështu që pas martesës është e rëndësishme të mos relaksoheni dhe të vazhdoni të ushtroheni rregullisht dhe të ushqeheni shëndetshëm”-tha Shiwen Quan nga Akademia Kineze e Shkencave Sociale.

Advertisement

Çdo marrëdhënie ka një nivel toksiciteti, sipas psikoterapistes Ginnie Love Thompson. Ndërsa është normale të kesh ulje dhe ngritje në një marrëdhënie, është gjithashtu e rëndësishme të dish kur është koha ta lësh. Por shpesh, largimi është më lehtë të thuhet sesa të bëhet. Një lidhje e shëndetshme, është thjesht një lidhje që funksionon. Mbase jo çdo gjë shkon perfekt, por komunikimi mes jush zgjidh gjithçka. Epo, ndonjëherë nuk është kaq e thjeshtë dhe kjo kalon në një lidhje toksike.

Marrëdhëniet mes një çifti mund të përfundojnë një ditë. Ndarja është pjesë e jetës, por duket se ka një tendencë të dukshme te burrat që mbeten në një raport toksik më gjatë se gratë, pavarësisht ndjenjave apo rrethanave. Ekspertët e kanë një përgjigje për këto lloj raportesh që ata i quajnë thjesht “marrëdhënie sprovuese”, si dhe kanë dhënë 3 arsye pse burrat priren të qëndrojnë më gjatë në një raport toksik, krahasuar me gratë. Ata kanë frikë se kanë humbur shumë kohë. Duket pak zhgënjyese të dëgjoni dikë që i referohet një raporti të përfunduar si humbje kohe.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy