Agim Sulaj sjell “Heronjtë”/ Karikaturisti hap ekspozitën me 25 punime në pikturë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Agim Sulaj sjell “Heronjtë”/ Karikaturisti hap ekspozitën me 25 punime në pikturë

Edhe pse ndodhet në vendin fqinj Itali, piktorin dhe karikaturistin e njohur Agim Sulja pandemia nuk e ka ndaluar që krijimet në këtë kohë  të vështire t’i sjelle ne vendlindje.

Edhe pse vete e kishte te pamundur te ishte fizikisht, për te gjithë ata që e duan artin dhe njohin krijmatrit e artistit ai ndodhet këtu nëpërmjet punimeve të tij.

Kjo ekspozitë quhet “ Heronjtë”, ku me 25 punime artisti shkrinë në mënyrë mjeshtërore dramën dhe shpresë pa ikur nga aktualiteti.

AGIM SULAJ

Advertisement

PIKTOR

Është një zhytje artistike në kujtimet e fëmijërisë, në natyrën e mrekullueshme të Vlorës. Në rrugicat e Tiranës, ku jam rritur tek gjyshja, që tashmë edhe nuk janë më. Janë shprehje e një nostalgjie. Është një vepër e fundit që i dedikohet COVID, është një mjek që mbështjell një pacient, që e përqafon një pacient në një moment të vështirë të jetës së tij.

Jeta artistike nuk ndalon asnjëherë për piktorët, dhe njësoj ka ndodhur për Agimin i cili pikturën e gjënë si formën më shpresë për të.

AGIM SULAJ

Advertisement

PIKTOR

Kam fituar edhe çmime, jeta ka vazhduar. Edhe pse online, konkurrimet janë vazhduar, veprat janë nisur me email, çmimet janë dhënë.

“Heronjtë” është një udhëtim ne kujtimet e ngrohta të artistit, dhe një vështrim i situatës aktuale  të vështirë por që për Agimin gjithmonë brenda tyre ka Shprese. Ekspozita do të qëndrojë e hapur tek Plaza deri në shkurt te 2021.

 

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy