Banorët rrëzojnë HEC-et; Gjykata e Lezhës nuk lejon firmën private të shfrytëzojë ujin e zonës

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Banorët rrëzojnë HEC-et; Gjykata e Lezhës nuk lejon firmën private të shfrytëzojë ujin e zonës

Pas dy vitesh betejë ligjore dhe protestave te shumta nga banorët, gjykata e Lezhës vendosi bllokimin e punimeve të HEC-it dhe fabrikës së ujit në fshatin Thirrë.

 

Zyra e permbarimit te Lezhes bashke me policine dhe drejtuesit vendore shkuan sot në zonë per te ekzekutuar vendimin e gjykates.

 

Advertisement

Të pranishëm ishin edhe banoret e 3 fshatrave te cilet thane se uji eshte jetik per ta.

 

Leja për ndërtimin e HEC-it dhe fabrikës së ujit ishte dhënë 5 vjet me pare.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy