Bimët të varura në kasolle/ Policia ‘kap mat’ 50-vjeçarin që kultivonte kanabis në Dukagjin

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Bimët të varura në kasolle/ Policia ‘kap mat’ 50-vjeçarin që kultivonte kanabis në Dukagjin

Policia ka arrestuar në flgrancë një person të dyshuar për prodhim dhe shitje të narkotikëve në Mat.

Bëhet fjalë për 50-vjeçarin nga Mati me inicialet I.L.

Advertisement

Burrit i është gjetur një kasolle 3 kilogramë me bimë të varura në proces tharjeje, si edhe bimë të mbjella narkotike në ambjentet e jashtme të asolles që ai përdorte për të ushtruar aktivitetin e tij.

Policia ka asgjesuar sasinë dhe bimët e kanabisit me anë të djegies.

Advertisement

Mat/Finalizohet operacioni policor antikanabis i koduar “Autumn”.

Evidentohet dhe goditet një rast i veprimtarisë kriminale në fushën e kultivimit të bimëve narkotike.

Sekuestrohen bimë narkotike të kultivuara dhe bimë në proces tharjeje.

Advertisement

Arrestohet në flagrancë autori i dyshuar.

Në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale të kultivimit të bimëve narkotike, specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve në DVP Dibër, në bashkëpunim me shërbimet e Komisariatit të Policisë Mat, kanë vijuar kontrollet e imtësishme të territorit dhe në bazë të informacioneve policore, kanë finalizuar me sukses operacionin policor të koduar “Autumn”.

Si rezultat, në fshatin Dukagjin, Mat, në banesën e shtetasit I. L., janë gjetur 3 kg bimë narkotike në proces tharjeje, ndërsa në ambientet përreth kësaj banese janë gjetur të kultivuara bimë të dyshuara narkotike kanabis, të cilat u asgjësuan me anë të djegies.

Nga veprimet hetimore dyshohet se autori i kësaj veprimtarie kriminale është shtetasi I. L., 50 vjeç, i cili është arrestuar në flagrancë.

Advertisement

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë, për veprat penale “Prodhim e shitje e lëndëve narkotike”, “Kultivim i bimëve narkotike”.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy