CEO i “Concord Investment”, Dulaku: “Melia” një sukses, gati tre mega-projekte në turizëm

Pinterest LinkedIn Tumblr +
CEO i “Concord Investment”, Dulaku: “Melia” një sukses, gati tre mega-projekte në turizëm

“Melia Durrës” në “San Pietro Resort”, pranë Gjirit të Lalzit është investimi i radhës prestigjoz i “Concord Investment” në sektorin e turizmit në Shqiperi.

 

Bëhet fjalë në fakt për një bashkëpunim të rëndësishëm dhe të frytshëm me brandin prestigjoz spanjoll dhe një nga më të rëndësishmit në botë, “Melia Group”.

 

Advertisement

CEO i  “Concord Investment”, Artan Dulaku gjatë një intervistë të posaçme për emisionin E-Zonë, tregoi të gjithë impresionet mbi këtë investim të rëndësishëm që u finalizua me ndërtimin e hotelit më prestigjoz në Shqiperi , dhe një nga më të mirët në rajon “Melia Durrës”.

 

Ai  rrëfeu edhe planet e të ardhmes në sektorin e turizmit dhe bashkëpunimin në vazhdim me “Melia Group”.

 

Advertisement

 

 

Pyetje: Ju keni realizuar një sërë projektesh, por kjo është intervista juaj e parë për Vizion Plus. Pse kjo qasje?

Advertisement

 

Artan Dulaku: Ka një arsye për këtë. Arsyeja është se ne e konsiderojmë Vizion Plus si një aset kombëtar dhe jo një aset personal. E kemi gjykuar që nuk mund ta përdorim për komercializimin e vetes tonë. E kemi lënë në distancë si një gjë publike, më shumë sesa një gjë personale, private.

 

Pyetje: Si ndiheni që keni realizuar investimin më të madh në vend dhe në rajon?

Advertisement

 

Artan Dulaku: Në thelb, kush është sipërmarrës në momentin që ka finalizuar projektin e ëndrrave të tij, mendon për projektin e tij të radhës. Ne jemi të mallkuar nga kjo pikëpamje. Patjetër që jemi krenarë për atë që kemi realizuar, por tashmë jemi duke menduar për projektin tonë të radhës.

 

Pyetje: A ishte ky projekt, pra “San Pietro Resort”, projekti më sfidues?

Advertisement

 

Artan Dulaku: Ky është më i madhi i deritanishëm. Parimi jonë është sot më mirë se dje dhe më keq se nesër. Ajo që do të vijë nesër është më e madhe, ne kemi dy projekte të tjera madhore.

 

Pyetje: Pse ka qenë e vështirë të bindnin grupin “Melia”, të ishte prezent në tregun tonë?

Advertisement

 

Artan Dulaku: Flasim për pesë vite më përpara, atëherë kur situata ishte totalisht tjetër. Ne bëmë maksimumin në atë kohë, që të tërhiqnim interesin e kompanive të ndryshme që operojnë në fushën e turizmit, por ishte shumë e vështirë, sepse konotacioni i Shqipërisë ishte shumë negativ në atë kohë. Kur trokisja në dyert e operatorëve të ndryshëm turistikë, pyetja e tyre e dytë e radhës pas “pse duhet të vijmë në Shqipëri”, ishte “kush është tjetër në Shqipëri”. Dhe realisht nuk ishte askush. Për këdo ishte sfidë, pse duhet të shkoj unë i pari, pse nuk ka të tjerë. Këto ishin dilema që frenonin mundësinë e një kontrate biznesi me ta. “Melia” ishte një gjetje e jona, sepse kishim iniciativë dhe pamë atë që do të ndodhte pas 5 vitesh, që të tjerët nuk e panë. “Melia” hyri, bëri kontratën, kjo ngriti automatikisht interesin dhe të gjithë trokisnin në dyert tona, për të thënë që duam edhe ne të bashkëpunojmë.

 

Pyetje: Si u përzgjodh grupi “Melia”?

Advertisement

 

Artan Dulaku: Në tregun evropian të ‘hospitalities’, më i miri është Ancori, francez, pastaj vend i dytë, i tretë, i dhjetë janë spanjollët. Ka një arsye pse spanjollët janë të parët që hapën konceptin e ‘All Inclusive’ dhe krijuan eksperiencë në këtë fushë. “Melia” në Spanjë është në top. Ne zgjodhëm më të mirin.

 

Pyetje: A do të jetë ky hoteli më i madh edhe për disa vite?

Advertisement

 

Artan Dulaku: Besoj se deri në 5-vjeçarin e ardhshëm “Melia” do të mbajë flamurin e hotelit më të madh në vend dhe rajon.

 

Pyetje: Pas hyrjes së “Melia”-s në treg, a ka interesime nga brande të tjera hoteliere që duan të vijnë në vendin tonë?

Advertisement

 

Artan Dulaku: Shqipëria është vendosur në hartën evropiane të turizmit. Ne kërkojmë që numri i turistëve shumë shpejt të arrijë në 10 milionë turistë në vit dhe të gjithë tur-operatorët sot e kanë në fokus Shqipërinë. Ne kemi kontakte me Ancor, Barcelonë, Katalunjë, me të cilët jemi në bisedime për mundësinë e bashkëpunimit.

 

Advertisement

 

Pyetje: A ndalen ambiciet e grupit me këtë investim?

 

Artan Dulaku: Planet tona janë që brenda 2030 të realizojmë dorëzimin e 3 mijë çelësave, në zhargon quhen 3 mijë dhoma, që do të thotë rreth 8 hotele. Projektet tona madhore të së ardhmes janë njëri në Sarandë dhe i dyti është “Arameras” në Ksamil, i treti më pas është në Vlorë.

Advertisement

 

Pyetje: A e shihni turizmin si degën kryesore të zhvillimit ekonomik për të ardhmen?

 

Artan Dulaku: Duket që politikanët shqiptarë kanë një zgjidhje që të largojnë stresin te turizmi, si degë bazë e ekonomisë së vendit dhe ne duke kuptuar këtë, kemi parë një mundësi për të investuar.

Advertisement

 

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy