Festohet dita e ujit të bekuar, ortodoksët hidhen në lum për të kapur kryqin

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Festohet dita e ujit të bekuar, ortodoksët hidhen në lum për të kapur kryqin

Në Berat, hedhja e kryqit mblodhi qindra qytetarë pranë urës së Goricës.

Shtatë të rinj sfiduan temperaturat e janarit dhe u futën në lumin Osum për të pritur hedhjen e kryqit, i cili u kap nga 26-vjeçari pirenc Zharra.

Advertisement

Dita e ujit te shenjte u shënua edhe në qytetin e Durrësit, Fierit, Gjirokastrës, Vlorës e Korçës.

Pas mbajtjes se meshes në kishën ortodokse, dhjetra besimtare ndoqën nga afër ceremoninë e ujit të bekuar.

Advertisement

6 janari për besimtarët ortodoks simbolizon pagëzimin e Jezu Krishtit në lumin Jordan.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy